وودز باگوت چیدمانی برای دفاتر کار پس از ویروس کرونا ابداع کرده است

وودز باگوت چیدمانی برای دفاتر کار پس از ویروس کرونا ابداع کرده است
وودز باگوت چیدمانی برای دفاتر کار پس از ویروس کرونا ابداع کرده است
وودز باگوت چیدمانی برای دفاتر کار پس از ویروس کرونا ابداع کرده است
وودز باگوت چیدمانی برای دفاتر کار پس از ویروس کرونا ابداع کرده است
تاریخ:
۱۷ مرداد ۱۳۹۹
به‌دنبال همه‌گیری ویروس کرونا، وودز باگوت چهار پروپوزال برای طراحی فضاهای کار تولید کرده است. در این پروپزال‌ها او کار کردن از خانه را با کارکردن در دفاتر کار ادغام کرده است تا «فرهنگ و عملکرد آنها را تقویت کند». 
پروژه‌ی کار کردن از خانه، کار کردن از محل کار توسط شرکت معماری و بر اساس معیارهای مفروض سلامتی و امنیت طراحی شده و تمرکز آن بر تقویت مشارکت و خلاقیت در زمان همه‌گیری ویروس کرونا و پس از آن است. 
با در نظر گرفتن این‌که درصدی از کارمندان هم‌چنان در خانه کار می‌کنند، چهار مدل فضای کار - «کانون فرهنگی»، «درون و بیرون»، «نقاط مشترک» و «فضاهای همگانی» - طراحی کرده است. در هر کدام از این مدل‌ها چیدمان متفاوتی برای میز، صندلی و مبلمان درنظر گرفته شده است.
وودز باگوت می‌گوید: «شرکت‌ها صرفاً با کاهش تراکم و افزایش نظافت نمی‌توانند دلیل قانع‌کننده‌ای به کارمندان‌شان ارائه کنند تا به دفاتر کار برگردند. همه در مورد این حرف می‌زنند که چگونه ایمنی دفاتر کار پس از کرونا را تقویت کنند اما هیچ‌کس به این مسئله فکر نمی‌کند که چگونه باید فرهنگ و عملکرد آن‌ها را تقویت کرد.»

«درون و بیرون» میزها و اطاقک‌های بیشتری دارد اما هم‌چنان بر کار کردن افراد از راه دور تکیه می‌کند. 

در مدل «کانون فرهنگی»، تمام قسمت‌های دفترکار به دسته‌های کوچکی از کاناپه‌ها، صندلی‌ها و کافی تیبل‌ها مجهز است. در این مدل انتظار می‌رود که کارمندان به طور مجزا از خانه کار کنند و فقط برای جلسات و همکاری‌های ضروری به شرکت مراجعه کنند. 
وودز باگوت می‌گوید: «ما در آینده شاهد این مساله خواهیم بود که فضای فیزیکی دفاتر کار بیشتر شبیه باشگاه‌ها و کانون‌های فرهنگی می‌شوند، یعنی جاهایی که در آن تعامل خلاق صورت می‌گیرد.»
در مدل «درون و بیرون»، تیم‌های مختلف باید به‌صورت چرخشی در دفترکار حضور داشته باشند. این مدل فقط برای حضور درصدی از کارمندان در دفترکار طراحی شده است. در تمام فضا میزهای کار و شخصی حفاظ‌دار وجود دارد. 
در سومین مدل که «نقاط مشترک» نام دارد افراد بیشتری بیرون از خانه کار می‌کنند اما به جای جمع شدن در یک دفتر مرکزی، در جاهای مختلفی جمع می‌شوند و کار می‌کنند. در طرح کلی این مدل مراکزی برای کار و فعالیت نزدیک به محل زندگی کارمندان در نظر گرفته‌ می‌شود. 
وودز باگوت این مدل را هم مثل مدل‌های قبل در واکنش به تأثیر کووید 19 بر شکل زندگی، کارکردن و ارتباطات انسان‌ها طراحی کرده است. 
او می‌گوید: «به این دلیل که همه‌ی ما درحال‌حاضر تمایل کمتری به استفاده از حمل‌ونقل عمومی و حضور در اجتماعات بزرگ داریم، در این مدل به جای یکپارچه‌سازی کارمندان بر پراکنده و منتشر کردن آنان تأکید شده و از دفاتر کوچکی که در مناطق مختلف شهر مستقر هستند تشکیل شده‌ است.»

مدل «نقاط مشترک»  از یک دفتر مرکزی و دفاتر کوچک‌ نزدیک به محل سکونت کارمندان تشکیل شده است.

آخرین مدل «فضاهای همگانی» نام دارد که در آن دفترکار یک نقشه‌ باز و فضاهای متعددی برای کار و استراحت دارد. این مدل بیش از سایر مدل‌ها به دفاتر و فضاهای کاری پیش از دوران همه‌گیری شباهت دارد. 
مدیریت پروژه‌ی کار کردن از خانه، کار کردن از محل کار برعهده‌ مدیر طراحی فضاهای کاری جهانی، آماندا استاناوی، بوده و تمرکز اصلی تمامی مدل‌های این پروژه بر فرهنگ و عملکرد است. 
به گفته استاناوی را‌ه‌های سریع و بسیار زیادی برای برقرار کردن امنیت افراد و بازگرداندن آنها به فضای کار وجود دارد اما اگر قصد دارید نوآورانه با این مسئله برخورد کنید باید به جای برقرار کردن امنیت بر تعامل تغییر تمرکز کنید. 

مدل «فضاهای همگانی» بیش از همه به دفاتر با نقشه‌ باز شباهت دارد. 
وودز باگوت، که کیت مشابهی را هم به منظور بهبود فضای خانه برای کارکردن از راه دور در زمان همه‌گیری ویروس کرونا طراحی کرده است، معتقد است پروژه فضای دفاترکار بسیار با اهمیت است چون با اینکه بسیاری از افراد به کار کردن از خانه عادت کردهاند اما حضور در دفاتر کار مزایای بیشتری دارد. 
باگوت می‌گوید: «تجربه‌کار کارکردن از خانه (WFH) باعث شده است که حالا بیشتر از هر زمان دیگری خانه‌ ضمیمه دفترکار محسوب شود. چالش ما این است که چگونه این پروژه را اجرا کنیم و درعین‌حال تضمین کنیم که سازمان‌ها وقت کافی برای فرهنگ‌سازی داشته باشند. 
حالا که همه ما به کار کردن از راه دور عادت کرده‌ایم انتظار داریم که در آینده هم اغلب به این شکل کار کنیم. این یکی از مهم‌ترین تأثیرات کووید 19 بر چگونگی دیزاین و استفاده از فضاهای کار در آینده خواهد بود.»
مؤسسه آمریکایی معماران (AIA) راهنمای جامعی برای تأمین امنیت دفاتر کار پس از پایان محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا منتشر کرده است. این راهنما چگونگی استفاده از موانع فیزیکی، زمان‌بندی متناوب برای حضور کارمندان در دفتر، محدود کردن استفاده از دستگاه‌های تهویه هوا و استفاده از پنجره برای تهویه طبیعی هوا را شرح می‌دهد. 

منبع: https://www.dezeen.com
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
 ۲۶ تیر ۱۴۰۰

نکات مهم در استفاده از نور طبیعی

عوامل محیطی و فیزیکی بسیاری بر بهره‌وری کارمندان در محیط کار تأثیر میگذارد. در این مقاله میخواهیم  راجع به تآثیر نور طبیعی بر محیط کار صحبت می‌کنیم. در معرض نور طبیعی بودن علاوه بر اثر گذاشتن به بهره‌وری کارمندان تأثیرات زیادی به سلامت فیزیکی و روانشناختی کارمندان دارد. نورپردازی هر محیط ...  ادامه مطلب 
تأثیر رنگ‌ها در محیط کار
 ۲۱ تیر ۱۴۰۰

تأثیر رنگ‌ها در محیط کار

از نکات مهم برای طراحی محل کار و دکوراسیون اداری استفاده درست از رنگ‌ها است که تأثیر بسزایی در عملکرد انسان، روحیه، نگرش و احساسات کارمندان و ارباب رجوع‌ها می‌گذارد. هر رنگ دارای خصوصیات منحصر به فردی است و به این ویژگی‌ها است که آنها را خاص میکند.برای استفاده از رنگ‌ها در دکوراسیون اداری باید ...  ادامه مطلب 
آیا شکل سنتی یک اتاق کار برای هر نفر هم‌چنان معنی‌دار است؟
 ۱۰ شهریور ۱۳۹۹

آیا شکل سنتی یک اتاق کار برای هر نفر هم‌چنان معنی‌دار است؟

به گفته مدیر طراحی داخلی پرکینز اند ویل دفاتر کار بعد از همه‌گیری ویروس کرونا «تعادلی بین کار فیزیکی و مجازی برقرار ‌می‌کنند.» بنا به گفته مینا کرنک طراح داخلی پرکینز اند ویل، که پروپزوالی برای بازاندیشی در مورد اهداف فضاهای کار ارائه کرده است، پس از ...  ادامه مطلب 
سم بارونز با استفاده از آینه و آجر، علامت‌هایی را به منظور ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی در MAAT ایجاد کرده است
 ۰۲ شهریور ۱۳۹۹

سم بارونز با استفاده از آینه و آجر، علامت‌هایی را به منظور ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی در MAAT ایجاد کرده است

سم بارونز که در لیسبون کار می‌کند با استفاده از آجر، چسب و آینه و به منظور ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی در موزه هنر، معماری و فناوری (MAAT) یک سیستم علامت‌گذاری طراحی کرده است. این موزه از این هفته بازگشایی شد.  بارونز با ...  ادامه مطلب 
اسمارتر آفیس: چهار مفهوم مرکزی
 ۲۰ تیر ۱۳۹۹

اسمارتر آفیس: چهار مفهوم مرکزی

در این مقاله به چگونگی ایجاد بهترین مبلمان خانگی برای دفترکار می‌پردازیم به‌طوری‌که بازده کار افراد در خانه با کارشان در دفترکار برابری کند. اسمارتر آفیس به‌منظور ایجاد پل ارتباطی بین کار کردن در خانه و شکل سنتی کار کردن در دفتر کار تأسیس شده است. ما برای ارائه‌ی محصولات خوب و با قیمت ...  ادامه مطلب