نکات مهم در استفاده از نور طبیعی

نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
تاریخ:
۲۶ تیر ۱۴۰۰
عوامل محیطی و فیزیکی بسیاری بر بهره‌وری کارمندان در محیط کار تأثیر میگذارد. در این مقاله میخواهیم  راجع به تآثیر نور طبیعی بر محیط کار صحبت می‌کنیم. در معرض نور طبیعی بودن علاوه بر اثر گذاشتن به بهره‌وری کارمندان تأثیرات زیادی به سلامت فیزیکی و روانشناختی کارمندان دارد.
نورپردازی هر محیط طبق شغل‌های مختلف استانداردهای متفاوتی دارد. مثلاً کاربران دائمی کامپیوتر برای جلوگیری از آسیب نور مانیتور به چشمشان بهتر است در محیطی با نورپردازی رنگ گرم و غیر مستقیم باشند.
اغلب بیشتر روز را با نور مصنوعی می‌گذرانیم اگرچه تحقیقات نشان داده است که استفاده از نور طبیعی (از طریق پنجره‌های رو به بیرون) بر سلامت روان و عملکرد کارمندان تأثیر مطلوب میگذارد.
یک گزارش تحقیقاتی در شرکت staples  انگلستان از 10 کشور اروپایی که شامل کشورهای انگلستان ، آلمان، فرانسه، ندرلند، سوئد، نوروژ، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و فنلاند بود در در اکتبر 2018 گرفته شد که در این گزارش 80% کارمندان اظهار داشتند که نور مناسب در محیط کار برای آنها بسیار حائز اهمیت است. طبق این گزارش از هر 5 نفر 2 نفر مجبور بودند که با نور زیاد به هنگام کار کنار بیایند.
یک سوم افراد هم اظهار داشتند که نور بیشتر باعث عملکرد بهتر آنها می‌شود.
با این حال هنگامی که در زمستان دسترسی به نور خورشید کم می‌شود بسیاری از افراد احساس استرس می‌کنند و دچار اختلال عاطفی فصلی می‌شوند.
طبق این تحقیقات 25% از شرکت کنندگان در این تحقیق از اینکه باید با نور کم در محل کار خود کنار بیایند ناراضی بودند.
در تحقیقی دیگر متوجه شدند که رابطه زیادی بین روشنایی محیط کار و خواب کارمندان وجود دارد در واقع نور کافی برای تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن بسیار مهم است و همچنین به فعالیت و کیفیت زندگی آنها نیز تاًثیر دارد.
در این تحقیق متوجه شدند افرادی که به هنگام فعالیت روزانه از نور طبیعی برخوردار هستند علاوه بر آنکه خواب مفیدتری دارند توانایی آنها هنگام کار نیز بیش از افرادی است که در معرض نور کافی نیستند و سطح شاد بودن نیز در این افراد بالاتر است.
از دیگر تأثیرات نور طبیعی بر افراد کاهش سر درد، استرس و خواب آلودگی است و باعث کاهش بیماری‌هایی از جمله میگرن نیز می‌شود.
 از دیگر تأثیرات فیزیکی نور کم این است که باعث می‌شود تا افراد هنگام انجام کار خود را به جلو خم کنند تا نزدیکتر باشند به میز خود و این کار باعث درد گردن ، کمر و زودتر خسته شدن آنها می‌شود.
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
گردش انرژی مثبت در محیط کار
 ۲۱ مهر ۱۴۰۰

گردش انرژی مثبت در محیط کار

موارد بسیاری از جمله حجم کار و شرایط فردی به استرس کارکنان در یک محیط کار اثر می گذارد ؛ اما آیا میدانستید محیط فیزیکی اداری نیز یکی از آنها است؟ کمبود فضا ، کمبود نور محیط ، راحت نبودن کارکنان ، سر و صدا ، دمای نامناسب و عوامل محیطی دیگر باعث ایجاد استرس جسمی و روانی و پایین آمدن کیفیت کار کارمندان میشود. ...  ادامه مطلب 
تأثیر گیاهان در محیط کار
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

تأثیر گیاهان در محیط کار

آیا گیاهان در محیط کار اهمیت دارند؟ مجموعه ای از شواهد بیش از یک دهه تحقیق در مورد رابطه انسان و طبیعت نشان میدهد تماس با پوشش گیاهی ، در شرایط مختلف ، برای سلامتی و رفاه انسان بسیار مفید است. شواهد همچنین نشان می دهد که در محیط های اداری ، قرار گرفتن در معرض گیاهان و چشم اندازهای گیاهی باعث کاهش استرس ، ...  ادامه مطلب 
طراحی بیوفیلیک چیست؟
 ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

طراحی بیوفیلیک چیست؟

طراحی بیوفیلیک چیست؟ بیوفیلی (به معنی عشق به طبیعت) بر جذابیت ذاتی انسان به طبیعت و فرایندهای طبیعی متمرکز است. این نشان می دهد که همه ما یک ارتباط ژنتیکی با جهان طبیعی داریم که طی صدها هزار سال زندگی در محیط های کشاورزی ایجاد شده است.   این واژه ای است که توسط ادوارد ویلسون زیست شناس آمریکایی در دهه 1980 رواج ...  ادامه مطلب 
دکوراسیون مونوکروم
 ۳۱ مرداد ۱۴۰۰

دکوراسیون مونوکروم

مونوکروم به چه معناست؟  کلمه مونوکروم شامل دو بخش مونو به معنای یک و کروم به معنای رنگ است امروزه در معماری و طراحی دکوراسیون کاربرد زیادی دارد.زمانی که در یک محیط از یک رنگ استفاده شود اصطلاحاً می‌گوییم که از سبک مونوکروم استفاده کرده‌اند نحوه‌ی کار با سبک مونوکروم: مهم‌ترین بخش استفاده از ...  ادامه مطلب 
مزیت‌های استفاده از پارتیشن‌ اداری
 ۲۱ مرداد ۱۴۰۰

مزیت‌های استفاده از پارتیشن‌ اداری

برای استفاده بهینه از فضا بهترین راه جداسازی و پارتیشن بندی است. تفکیک فضاها از یکدیگر اهمیت بسیاری در طراحی داخلی دارند و باعث زیبا سازی محیط کار می‌شود. پارتیشن بندی در محیط کار به دلایل متعددی می‌تواند مفید باشد و باعث ایجاد اتاق‌های جدا و کاربردی شود. استفاده از پارتیشن‌های ...  ادامه مطلب