نکات مهم در استفاده از نور طبیعی

نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
تاریخ:
۲۶ تیر ۱۴۰۰
عوامل محیطی و فیزیکی بسیاری بر بهره‌وری کارمندان در محیط کار تأثیر میگذارد. در این مقاله میخواهیم  راجع به تآثیر نور طبیعی بر محیط کار صحبت می‌کنیم. در معرض نور طبیعی بودن علاوه بر اثر گذاشتن به بهره‌وری کارمندان تأثیرات زیادی به سلامت فیزیکی و روانشناختی کارمندان دارد.
نورپردازی هر محیط طبق شغل‌های مختلف استانداردهای متفاوتی دارد. مثلاً کاربران دائمی کامپیوتر برای جلوگیری از آسیب نور مانیتور به چشمشان بهتر است در محیطی با نورپردازی رنگ گرم و غیر مستقیم باشند.
اغلب بیشتر روز را با نور مصنوعی می‌گذرانیم اگرچه تحقیقات نشان داده است که استفاده از نور طبیعی (از طریق پنجره‌های رو به بیرون) بر سلامت روان و عملکرد کارمندان تأثیر مطلوب میگذارد.
یک گزارش تحقیقاتی در شرکت staples  انگلستان از 10 کشور اروپایی که شامل کشورهای انگلستان ، آلمان، فرانسه، ندرلند، سوئد، نوروژ، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و فنلاند بود در در اکتبر 2018 گرفته شد که در این گزارش 80% کارمندان اظهار داشتند که نور مناسب در محیط کار برای آنها بسیار حائز اهمیت است. طبق این گزارش از هر 5 نفر 2 نفر مجبور بودند که با نور زیاد به هنگام کار کنار بیایند.
یک سوم افراد هم اظهار داشتند که نور بیشتر باعث عملکرد بهتر آنها می‌شود.
با این حال هنگامی که در زمستان دسترسی به نور خورشید کم می‌شود بسیاری از افراد احساس استرس می‌کنند و دچار اختلال عاطفی فصلی می‌شوند.
طبق این تحقیقات 25% از شرکت کنندگان در این تحقیق از اینکه باید با نور کم در محل کار خود کنار بیایند ناراضی بودند.
در تحقیقی دیگر متوجه شدند که رابطه زیادی بین روشنایی محیط کار و خواب کارمندان وجود دارد در واقع نور کافی برای تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن بسیار مهم است و همچنین به فعالیت و کیفیت زندگی آنها نیز تاًثیر دارد.
در این تحقیق متوجه شدند افرادی که به هنگام فعالیت روزانه از نور طبیعی برخوردار هستند علاوه بر آنکه خواب مفیدتری دارند توانایی آنها هنگام کار نیز بیش از افرادی است که در معرض نور کافی نیستند و سطح شاد بودن نیز در این افراد بالاتر است.
از دیگر تأثیرات نور طبیعی بر افراد کاهش سر درد، استرس و خواب آلودگی است و باعث کاهش بیماری‌هایی از جمله میگرن نیز می‌شود.
 از دیگر تأثیرات فیزیکی نور کم این است که باعث می‌شود تا افراد هنگام انجام کار خود را به جلو خم کنند تا نزدیکتر باشند به میز خود و این کار باعث درد گردن ، کمر و زودتر خسته شدن آنها می‌شود.
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
دما بر بهره وری تأثیر می‌گذارد
 ۰۸ خرداد ۱۴۰۱

دما بر بهره وری تأثیر می‌گذارد

زمانیکه صحبت از یک فضای کاری ایده آل می‌شود، شاخص‌های متعددی در شکل‌گیری آن نقش دارند که دما یکی از آن‌ها می‌باشد که بر بهره وری تأثیر مستقیم دارد و اغلب کارفرمایان به آن توجهی ندارند.در این نوشتار به این موضوع خواهیم پرداخت که چه دمایی برای یک محیط کار می‌تواند ایده آل باشد. دمای ایده ...  ادامه مطلب 
آلودگی صوتی بهره وری را کاهش می‌دهد
 ۰۳ خرداد ۱۴۰۱

آلودگی صوتی بهره وری را کاهش می‌دهد

امروزه پیشرفت تکنولوژی  همه ابعاد زندگی  انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است و محیط های کاری نیز از  این امر مستثنی نیستند بنابراین کارفرمایان پیوسته به دنبال روش ‎هایی هستند تا بتوانند بهره وری کارکنان خود را بالا ببرند اما گاهی از یک موضوع مهم غافل می شوند و آن هم آلودگی صوتی است ...  ادامه مطلب 
کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک
 ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک

گسترش پاندومی کرونا منجر به دورکاری قشر عظیمی از افراد جوامع مختلف و به دنبال آن استفاده از لپ‌تاپ شخصی برای انجام کار شده است که منجر به ملاحظات بیشتری نسبت به نحوه استفاده درست از لپ تاپ  شده است. اما استفاده از لپ‌تاپ به شیوه ارگونومیک به چه معنا است؟  ارگونومی لپ‌تاپ به ...  ادامه مطلب 
میز کار داغ - بخش دوم
 ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

میز کار داغ - بخش دوم

چگونه Hot Desking شرکت شما را نابود می‌کند! در بخش نخست مقاله میز داغ فلسفه به وجود آمدن این اصطلاح را بیان کردیم. همانطور که گفته شد ریشه این عبارت به ملوانانی بر‌می‌گردد که در شیفت های مختلف کاری برای استراحت از تخت‌های مشترک استفاده می‌کردند و تخت ها فرصتی برای از دست دادن گرمای خود ...  ادامه مطلب 
میز کار داغ
 ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

میز کار داغ

 میز داغ، روندی جدید در برگشت به دفاتر اداری با گسترش پاندومی کرونا، کار کردن افراد از خانه روند جدیدی را در بازگشت به دفاتر اداری به وجود آورده است، این رویه ترکیبی، در حال حاضر به یک شرط ثابت در سازمان ها تبدیل شده است که کارمندان باید میز محیط کاری خود را از طریق اپلیکیشن برای روزهایی که میخواهند در دفتر کار کنند، ...  ادامه مطلب