تأثیر گیاهان در محیط کار

تأثیر گیاهان در محیط کار
تأثیر گیاهان در محیط کار
تأثیر گیاهان در محیط کار
تاریخ:
۲۹ شهریور ۱۴۰۰
آیا گیاهان در محیط کار اهمیت دارند؟
مجموعه ای از شواهد بیش از یک دهه تحقیق در مورد رابطه انسان و طبیعت نشان میدهد تماس با پوشش گیاهی ، در شرایط مختلف ، برای سلامتی و رفاه انسان بسیار مفید است.
شواهد همچنین نشان می دهد که در محیط های اداری ، قرار گرفتن در معرض گیاهان و چشم اندازهای گیاهی باعث کاهش استرس ، بالا بردن توجه و بهبود عملکرد در کارها می شود.
 
تأثیر گیاهان در محیط کار بر سلامتی افراد
یک مطالعه نروژی از سال 1995 تا 1996 بهترین شواهد را برای مزایای سلامتی گیاهان ارائه می دهد. تیم تحقیقاتی 60 کارمند اداری را که هر کدام در طول ماه های بهار دارای یک گیاه و همچنین بدون گیاه بودند را مورد مطالعه قرار دادند.
در سال اول مطالعه نیمی از افراد یک گیاه بزرگ در نزدیکی میز کار خود نصب کردند ، در حالی که سایر افراد شرایط استاندارد اداری خود را بدون گیاه تجربه کردند.
در سال دوم مطالعه ، شرایط معکوس شد و گیاهان به فضاهای کاری گروه بدون گیاهان منتقل شدند. محققان علائم سلامتی را با استفاده از ابزار استاندارد نظرسنجی مورد بررسی قرار دادند :
علائم عصبی - روانی (خستگی ، سردرد ، مشکلات تمرکز)
علائم غشای مخاطی (سرفه ، گلودرد ، گرفتگی بینی ، سوزش چشم)
مشکلات پوستی (خشکی یا برافروختگی پوست)

تجزیه و تحلیل علائم زمانی که گیاهان وجود داشتند و زمانی که آنها وجود نداشت را مقایسه کرد نتایج نشان داد که:
هنگام حضور گیاهان علائم عصبی - روانی 23 درصد کاهش یافت و خستگی 30 درصد کاهش  داشت.
هنگام غشای گیاه علائم غشای مخاطی به طور کلی 24 درصد کاهش یافت. سرفه 37 درصد و خشکی گلو 25 درصد کاهش داشت
پوست خشک یا برافروخته با گیاهان در فضای کار 23 درصد کاهش داشت.

محقان عقیده دارند وجود گیاهان ممکن است یک اثر میکرو اقلیمی ایجاد کند که منجر به افزایش رطوبت (که می تواند بر سیستم غشای مخاطی تأثیر بگذارد) و همچنین پاکسازی مواد شیمیایی در هوا شود.
مطالعات دیگر نیز نشان داده است که گیاهان می توانند بر کیفیت هوا تأثیر مثبت بگذارند ، اما بحث های زیادی در مورد تعداد و انواع گیاهان برای حذف موثر سموم موجود در هوا وجود دارد.

مزایای روانی گیاهان
و همکاران در نروژ نشان می دهد که مزایای گیاهان تنها به سلامت جسمی محدود نمی شود ، بلکه شامل سلامت روان نیز می شود. این فرض با 20 سال تحقیق در زمینه روانشناسی و بهداشت عمومی تقویت شده است.
تحقیقات نشان می دهد که افراد در فضاهای دارای پوشش گیاهی در مقایسه با افرادی که فاقد پوشش گیاهی هستند ، نتایج زیر را بیشتر تجربه می کنند:
کاهش استرس روانی و فیزیولوژیکی
خلق و خوی مثبت تر
افزایش توانایی تمرکز مجدد توجه
ترمیم ذهنی و کاهش خستگی روانی
بهبود عملکرد در کارهای شناختی
کاهش درک درد در محیط های مراقبت های بهداشتی

این موارد تنها تعدادی از مزیت های گیاهان در محیط کار است و پیشنهاد میکنیم شروع به ساخت مجموعه ای از گیاهان اداری کنید و همه راههای شگفت انگیزی را که به نفع روز شما هستند کشف کنید.

مرجع :  www.workdesign.com
 
 
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
 __      ___ _____ 
/ |     /  ||____ |
`| |  ___ / /| |  / /
 | | / _ \/ /_| |  \ \
_| |_| __/\___ |.___/ /
\___/ \___|  |_/\____/ 
             
             
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
گردش انرژی مثبت در محیط کار
 ۲۱ مهر ۱۴۰۰

گردش انرژی مثبت در محیط کار

موارد بسیاری از جمله حجم کار و شرایط فردی به استرس کارکنان در یک محیط کار اثر می گذارد ؛ اما آیا میدانستید محیط فیزیکی اداری نیز یکی از آنها است؟ کمبود فضا ، کمبود نور محیط ، راحت نبودن کارکنان ، سر و صدا ، دمای نامناسب و عوامل محیطی دیگر باعث ایجاد استرس جسمی و روانی و پایین آمدن کیفیت کار کارمندان میشود. ...  ادامه مطلب 
طراحی بیوفیلیک چیست؟
 ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

طراحی بیوفیلیک چیست؟

طراحی بیوفیلیک چیست؟ بیوفیلی (به معنی عشق به طبیعت) بر جذابیت ذاتی انسان به طبیعت و فرایندهای طبیعی متمرکز است. این نشان می دهد که همه ما یک ارتباط ژنتیکی با جهان طبیعی داریم که طی صدها هزار سال زندگی در محیط های کشاورزی ایجاد شده است.   این واژه ای است که توسط ادوارد ویلسون زیست شناس آمریکایی در دهه 1980 رواج ...  ادامه مطلب 
دکوراسیون مونوکروم
 ۳۱ مرداد ۱۴۰۰

دکوراسیون مونوکروم

مونوکروم به چه معناست؟  کلمه مونوکروم شامل دو بخش مونو به معنای یک و کروم به معنای رنگ است امروزه در معماری و طراحی دکوراسیون کاربرد زیادی دارد.زمانی که در یک محیط از یک رنگ استفاده شود اصطلاحاً می‌گوییم که از سبک مونوکروم استفاده کرده‌اند نحوه‌ی کار با سبک مونوکروم: مهم‌ترین بخش استفاده از ...  ادامه مطلب 
مزیت‌های استفاده از پارتیشن‌ اداری
 ۲۱ مرداد ۱۴۰۰

مزیت‌های استفاده از پارتیشن‌ اداری

برای استفاده بهینه از فضا بهترین راه جداسازی و پارتیشن بندی است. تفکیک فضاها از یکدیگر اهمیت بسیاری در طراحی داخلی دارند و باعث زیبا سازی محیط کار می‌شود. پارتیشن بندی در محیط کار به دلایل متعددی می‌تواند مفید باشد و باعث ایجاد اتاق‌های جدا و کاربردی شود. استفاده از پارتیشن‌های ...  ادامه مطلب 
نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
 ۲۶ تیر ۱۴۰۰

نکات مهم در استفاده از نور طبیعی

عوامل محیطی و فیزیکی بسیاری بر بهره‌وری کارمندان در محیط کار تأثیر میگذارد. در این مقاله میخواهیم  راجع به تآثیر نور طبیعی بر محیط کار صحبت می‌کنیم. در معرض نور طبیعی بودن علاوه بر اثر گذاشتن به بهره‌وری کارمندان تأثیرات زیادی به سلامت فیزیکی و روانشناختی کارمندان دارد. نورپردازی هر محیط ...  ادامه مطلب