تأثیر گیاهان در محیط کار

تأثیر گیاهان در محیط کار
تأثیر گیاهان در محیط کار
تأثیر گیاهان در محیط کار
تاریخ:
۲۹ شهریور ۱۴۰۰
آیا گیاهان در محیط کار اهمیت دارند؟
مجموعه ای از شواهد بیش از یک دهه تحقیق در مورد رابطه انسان و طبیعت نشان میدهد تماس با پوشش گیاهی ، در شرایط مختلف ، برای سلامتی و رفاه انسان بسیار مفید است.
شواهد همچنین نشان می دهد که در محیط های اداری ، قرار گرفتن در معرض گیاهان و چشم اندازهای گیاهی باعث کاهش استرس ، بالا بردن توجه و بهبود عملکرد در کارها می شود.
 
تأثیر گیاهان در محیط کار بر سلامتی افراد
یک مطالعه نروژی از سال 1995 تا 1996 بهترین شواهد را برای مزایای سلامتی گیاهان ارائه می دهد. تیم تحقیقاتی 60 کارمند اداری را که هر کدام در طول ماه های بهار دارای یک گیاه و همچنین بدون گیاه بودند را مورد مطالعه قرار دادند.
در سال اول مطالعه نیمی از افراد یک گیاه بزرگ در نزدیکی میز کار خود نصب کردند ، در حالی که سایر افراد شرایط استاندارد اداری خود را بدون گیاه تجربه کردند.
در سال دوم مطالعه ، شرایط معکوس شد و گیاهان به فضاهای کاری گروه بدون گیاهان منتقل شدند. محققان علائم سلامتی را با استفاده از ابزار استاندارد نظرسنجی مورد بررسی قرار دادند :
علائم عصبی - روانی (خستگی ، سردرد ، مشکلات تمرکز)
علائم غشای مخاطی (سرفه ، گلودرد ، گرفتگی بینی ، سوزش چشم)
مشکلات پوستی (خشکی یا برافروختگی پوست)

تجزیه و تحلیل علائم زمانی که گیاهان وجود داشتند و زمانی که آنها وجود نداشت را مقایسه کرد نتایج نشان داد که:
هنگام حضور گیاهان علائم عصبی - روانی 23 درصد کاهش یافت و خستگی 30 درصد کاهش  داشت.
هنگام غشای گیاه علائم غشای مخاطی به طور کلی 24 درصد کاهش یافت. سرفه 37 درصد و خشکی گلو 25 درصد کاهش داشت
پوست خشک یا برافروخته با گیاهان در فضای کار 23 درصد کاهش داشت.

محقان عقیده دارند وجود گیاهان ممکن است یک اثر میکرو اقلیمی ایجاد کند که منجر به افزایش رطوبت (که می تواند بر سیستم غشای مخاطی تأثیر بگذارد) و همچنین پاکسازی مواد شیمیایی در هوا شود.
مطالعات دیگر نیز نشان داده است که گیاهان می توانند بر کیفیت هوا تأثیر مثبت بگذارند ، اما بحث های زیادی در مورد تعداد و انواع گیاهان برای حذف موثر سموم موجود در هوا وجود دارد.

مزایای روانی گیاهان
و همکاران در نروژ نشان می دهد که مزایای گیاهان تنها به سلامت جسمی محدود نمی شود ، بلکه شامل سلامت روان نیز می شود. این فرض با 20 سال تحقیق در زمینه روانشناسی و بهداشت عمومی تقویت شده است.
تحقیقات نشان می دهد که افراد در فضاهای دارای پوشش گیاهی در مقایسه با افرادی که فاقد پوشش گیاهی هستند ، نتایج زیر را بیشتر تجربه می کنند:
کاهش استرس روانی و فیزیولوژیکی
خلق و خوی مثبت تر
افزایش توانایی تمرکز مجدد توجه
ترمیم ذهنی و کاهش خستگی روانی
بهبود عملکرد در کارهای شناختی
کاهش درک درد در محیط های مراقبت های بهداشتی

این موارد تنها تعدادی از مزیت های گیاهان در محیط کار است و پیشنهاد میکنیم شروع به ساخت مجموعه ای از گیاهان اداری کنید و همه راههای شگفت انگیزی را که به نفع روز شما هستند کشف کنید.

مرجع :  www.workdesign.com
 
 
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
             
             
 ___ __  __ __ _ _  _ 
/ __|\ \ / / / _` || | | |
\__ \ \ V / | (_| || |_| |
|___/ \_/  \__,_| \__, |
           __/ |
          |___/ 
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
آلودگی صوتی بهره وری را کاهش می‌دهد
 ۰۳ خرداد ۱۴۰۱

آلودگی صوتی بهره وری را کاهش می‌دهد

امروزه پیشرفت تکنولوژی  همه ابعاد زندگی  انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است و محیط های کاری نیز از  این امر مستثنی نیستند بنابراین کارفرمایان پیوسته به دنبال روش ‎هایی هستند تا بتوانند بهره وری کارکنان خود را بالا ببرند اما گاهی از یک موضوع مهم غافل می شوند و آن هم آلودگی صوتی است ...  ادامه مطلب 
کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک
 ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک

گسترش پاندومی کرونا منجر به دورکاری قشر عظیمی از افراد جوامع مختلف و به دنبال آن استفاده از لپ‌تاپ شخصی برای انجام کار شده است که منجر به ملاحظات بیشتری نسبت به نحوه استفاده درست از لپ تاپ  شده است. اما استفاده از لپ‌تاپ به شیوه ارگونومیک به چه معنا است؟  ارگونومی لپ‌تاپ به ...  ادامه مطلب 
میز کار داغ - بخش دوم
 ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

میز کار داغ - بخش دوم

چگونه Hot Desking شرکت شما را نابود می‌کند! در بخش نخست مقاله میز داغ فلسفه به وجود آمدن این اصطلاح را بیان کردیم. همانطور که گفته شد ریشه این عبارت به ملوانانی بر‌می‌گردد که در شیفت های مختلف کاری برای استراحت از تخت‌های مشترک استفاده می‌کردند و تخت ها فرصتی برای از دست دادن گرمای خود ...  ادامه مطلب 
میز کار داغ
 ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

میز کار داغ

 میز داغ، روندی جدید در برگشت به دفاتر اداری با گسترش پاندومی کرونا، کار کردن افراد از خانه روند جدیدی را در بازگشت به دفاتر اداری به وجود آورده است، این رویه ترکیبی، در حال حاضر به یک شرط ثابت در سازمان ها تبدیل شده است که کارمندان باید میز محیط کاری خود را از طریق اپلیکیشن برای روزهایی که میخواهند در دفتر کار کنند، ...  ادامه مطلب 
چگونه از ارگونومیک بودن میز خود اطمینان حاصل کنیم؟
 ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

چگونه از ارگونومیک بودن میز خود اطمینان حاصل کنیم؟

 مبلمان اداری ارگونومیک و تجهیزات مناسب با آن، باعث افزایش کارآیی و اثربخشی در محیط کار می‌شود بنابراین دقت در انتخاب درست امری مهم است. میز کاری مناسب یکی از مواردی است که در یک محیط کاری باید به آن توجه نمود تا متناسب با نیازهای فرد باشد و از آسیب جسمی به وی نیز ...  ادامه مطلب