تأثیر گیاهان در محیط کار

تأثیر گیاهان در محیط کار
تأثیر گیاهان در محیط کار
تأثیر گیاهان در محیط کار
تاریخ:
۲۹ شهریور ۱۴۰۰
آیا گیاهان در محیط کار اهمیت دارند؟
مجموعه ای از شواهد بیش از یک دهه تحقیق در مورد رابطه انسان و طبیعت نشان میدهد تماس با پوشش گیاهی ، در شرایط مختلف ، برای سلامتی و رفاه انسان بسیار مفید است.
شواهد همچنین نشان می دهد که در محیط های اداری ، قرار گرفتن در معرض گیاهان و چشم اندازهای گیاهی باعث کاهش استرس ، بالا بردن توجه و بهبود عملکرد در کارها می شود.
 
تأثیر گیاهان در محیط کار بر سلامتی افراد
یک مطالعه نروژی از سال 1995 تا 1996 بهترین شواهد را برای مزایای سلامتی گیاهان ارائه می دهد. تیم تحقیقاتی 60 کارمند اداری را که هر کدام در طول ماه های بهار دارای یک گیاه و همچنین بدون گیاه بودند را مورد مطالعه قرار دادند.
در سال اول مطالعه نیمی از افراد یک گیاه بزرگ در نزدیکی میز کار خود نصب کردند ، در حالی که سایر افراد شرایط استاندارد اداری خود را بدون گیاه تجربه کردند.
در سال دوم مطالعه ، شرایط معکوس شد و گیاهان به فضاهای کاری گروه بدون گیاهان منتقل شدند. محققان علائم سلامتی را با استفاده از ابزار استاندارد نظرسنجی مورد بررسی قرار دادند :
علائم عصبی - روانی (خستگی ، سردرد ، مشکلات تمرکز)
علائم غشای مخاطی (سرفه ، گلودرد ، گرفتگی بینی ، سوزش چشم)
مشکلات پوستی (خشکی یا برافروختگی پوست)

تجزیه و تحلیل علائم زمانی که گیاهان وجود داشتند و زمانی که آنها وجود نداشت را مقایسه کرد نتایج نشان داد که:
هنگام حضور گیاهان علائم عصبی - روانی 23 درصد کاهش یافت و خستگی 30 درصد کاهش  داشت.
هنگام غشای گیاه علائم غشای مخاطی به طور کلی 24 درصد کاهش یافت. سرفه 37 درصد و خشکی گلو 25 درصد کاهش داشت
پوست خشک یا برافروخته با گیاهان در فضای کار 23 درصد کاهش داشت.

محقان عقیده دارند وجود گیاهان ممکن است یک اثر میکرو اقلیمی ایجاد کند که منجر به افزایش رطوبت (که می تواند بر سیستم غشای مخاطی تأثیر بگذارد) و همچنین پاکسازی مواد شیمیایی در هوا شود.
مطالعات دیگر نیز نشان داده است که گیاهان می توانند بر کیفیت هوا تأثیر مثبت بگذارند ، اما بحث های زیادی در مورد تعداد و انواع گیاهان برای حذف موثر سموم موجود در هوا وجود دارد.

مزایای روانی گیاهان
و همکاران در نروژ نشان می دهد که مزایای گیاهان تنها به سلامت جسمی محدود نمی شود ، بلکه شامل سلامت روان نیز می شود. این فرض با 20 سال تحقیق در زمینه روانشناسی و بهداشت عمومی تقویت شده است.
تحقیقات نشان می دهد که افراد در فضاهای دارای پوشش گیاهی در مقایسه با افرادی که فاقد پوشش گیاهی هستند ، نتایج زیر را بیشتر تجربه می کنند:
کاهش استرس روانی و فیزیولوژیکی
خلق و خوی مثبت تر
افزایش توانایی تمرکز مجدد توجه
ترمیم ذهنی و کاهش خستگی روانی
بهبود عملکرد در کارهای شناختی
کاهش درک درد در محیط های مراقبت های بهداشتی

این موارد تنها تعدادی از مزیت های گیاهان در محیط کار است و پیشنهاد میکنیم شروع به ساخت مجموعه ای از گیاهان اداری کنید و همه راههای شگفت انگیزی را که به نفع روز شما هستند کشف کنید.

مرجع :  www.workdesign.com
 
 
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب