آیا رنگ فضای کاری می‌تواند بهره وری، خلاقیت و شادی را در ما افزایش دهد؟

آیا رنگ فضای کاری می‌تواند بهره وری، خلاقیت و شادی را در ما افزایش دهد؟
تاریخ:
۰۷ بهمن ۱۴۰۰
آیا می‌دانستید یک قاشق از دسر مورد علاقه شما بسته به رنگ ظرفی که در آن سرو می‌شود می‌تواند طعم بهتر یا بدتری داشته باشد! شگفت انگیز نیست؟
شواهد علمی وجود دارد که رنگ می‌تواند بر سایر بخش‌های زندگی ما نیز تأثیر بگذارد. به‌عنوان مثال، خلق و خو و بهره‌ وری در محل کار را در نظر بگیرید. با فرض صحیح بودن نظریه بالا می‌توان ادعا کرد که این دو نیز در محیط کار تحت تأثیر رنگ‌ها قرار دارند. حال یک پرسش پیش رو داریم: رنگ مناسب برای یک فضای کاری چیست؟
"رنگ روی بهره وری، خلاقیت و خلق و خوی کار تأثیر می‌گذارد"
آنجلا رایت، متخصص در زمینه رنگ، از دهه هفتاد درباره تأثیر آن بر رفتار تحقیق کرده است. تحقیقات او این نظر را به چالش می‌کشد که چون واکنش مردم به رنگ ذهنی است، پس باید غیرقابل پیش‌بینی باشد. اما او در این باره معتقد است: «وقتی مطالعه هارمونی رنگ با علم روانشناسی ترکیب شود، واکنش‌ها را می‌توان با دقت شگفت‌انگیزی پیش‌بینی کرد.»
او برای توضیح از مثال مگس در خانه استفاده می‌کند تا منظور خود را بیان کند: «اگر رنگ مگس، سیاه یا آبی باشد، احتمالاً آن را یک تحریک جزئی خواهیم دید، اما اگر نوارهای زرد داشته باشد، واکنش ما متفاوت خواهد بود و اکثر ما از آن دوری می‌کنیم.»
این خبر بسیار خوبی برای طراحان فضاهای کاری و دفاتر اداری است و یک پیام دارد: با انتخاب عمدی رنگ‌های خاص در فضاهای مختلف، می‌توانید پاسخ خاصی را از مخاطب دریافت کنید.
اکنون که علم هم بر تأثیر رنگ بر روی برخی خصوصیات رفتاری افراد صحه می‌گذارد وقت آن رسیده است که به خود رنگ‌ها برگردیم. اما یک نکته مهم را فراموش نکنید:  این فقط رنگ نیست که تأثیر می‌گذارد؛ شدت هر رنگ نیز مهم است. بنابراین، صرف نظر از رنگی که در طراحی دفتر خود انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید که شدت زیاد باعث تحریک می‌شود، در حالی که شدت کم  آرامش را در پی دارد.
4 رنگ برای افزایش خارق العاده بهره وری
رنگ‌هایی که الهام می‌بخشند و بر می‌انگیزانند
به گفته آنجلا رایت، چهار رنگ اصلی روانشناسی وجود دارد که عبارتند از قرمز، آبی، زرد و سبز که  هر کدام به ترتیب بر جسم، ذهن، روح و تعادل بین این سه اثر دارند. هر رنگ دیگر و تاثیر مرتبط با آن ترکیبی از دو یا چند رنگ اصلی است.
 
 
 
قرمز (فیزیکی)
قرمز یک رنگ فیزیکی و برانگیزاننده است. این رنگ نشان‌دهنده شجاعت، قدرت و هیجان است. از رنگ قرمز برای بهره‌وری استفاده کنید اگر: در کاری هستید که نیاز به فعالیت فیزیکی دارد.
افرادی که نیاز به کار سخت فیزیکی دارند مانند: بازرگانان، مربیان خصوصی
آبی (منطقی)
آبی یک رنگ روشنفکرانه است. این رنگ نشان‌دهنده اعتماد، منطق، ارتباط و کارایی است. آبی رنگ آرامش بخشی است که به آرامش ذهن و تمرکز کمک می‌کند. پس جای تعجب نیست که آبی، رنگ محبوبی برای استفاده در فضاهای اداری است. این رنگ بی‌خوابی را افزایش می‌دهد و روابط شفاف را حمایت می‌کند.
از رنگ آبی برای افزایش بهره‌وری استفاده کنید اگر یک کارمند اداری هستید.
آبی رنگی عالی برای به انجام رساندن کارها و پروژه‌های اجرایی است که نیاز به حداکثر تمرکز دارد.
زرد (احساسی)
زرد انرژی‌زا و ساطع کننده انرژی مثبت است. با احساسات ما بازی می‌کند و سطح اعتماد به نفس را بالا می‌برد. بنابراین برای ایجاد فضای مناسب برای ارائه کاری فوق‌العاده، بسیار عالی است. به‌عنوان قوی‌ترین رنگ روان‌ شناختی، می‌توانید از این رنگ برای تحریک خلاقیت نیز استفاده کنید.
از رنگ زرد برای افزایش بهره وری استفاده کنید اگر یک مبتکر یا کارآفرین هستید.
اگر در یک برنامه یکنواخت از ایده‌ها گیر کرده‌اید، رنگ زرد می‌تواند به جریان یافتن تراوشات خلاقانه کمک کند و شما را نسبت به مسیری که اتخاذ کرده‌اید خوشبین‌تر کند.
سبز(تعادل)
سبز رنگ تعادل است. این رنگ نشان دهنده هماهنگی، طبیعت و بازسازی است. سبز برای دفاتر کاری که افراد مجبور هستند ساعت‌های طولانی کار کنند، رنگ بسیار خوبی است؛ چراکه ساده‌ترین رنگ برای چشم است بدون نیاز به تنظیم. هم‌چنین یک رنگ عالی برای استفاده در هر زمان که حس تعادل در اولویت است.
این رنگ، بر خلاف رنگ قرمز، چشم را خسته نمی‌کند و تعادل خوبی بین رنگ‌های اصلی دیگر ایجاد می‌کند و حس آرامش و اطمینان به همراه دارد. این امر به‌ویژه زمانی مفید است که در مورد تمام وظایفی که باید انجام دهید، غرق شده و احساس ناتوانی می‌کنید.
از رنگ سبز برای افزایش بهره وری استفاده کنید اگر:
در بهترین حالت خود در یک محیط کاری آرام یا اگر دوست دارید روز خود را با یوگا یا تمرین مدیتیشن شروع کنید، رنگ سبز به احتمال زیاد رنگ مناسب شماست.
آیا دیگر رنگ ها نقشی ندارند؟
آنجلا رایت معتقد است وظیفه اصلی بر عهده چهار رنگی است که ذکر شد و هر رنگ دیگر و تاثیر مرتبط با آن ترکیبی از دو یا چند رنگ اصلی است.
رنگ بنفش
بنفش اغلب با معنویت یا تجمل همراه است. این رنگ می‌تواند تفکر عمیق یا تجمل را ترویج کند، اما باید با دقت استفاده شود، زیرا استفاده بیش از حد یا اشتباه از این رنگ می‌تواند اثر معکوس داشته باشد.
نارنجی
رنگ نارنجی ترکیب رنگ‌ فیزیکی قرمز و احساسی زرد است و حس راحتی را به مخاطب القا می‌کند. این رنگ اغلب با غذا و گرما همراه است و یک انتخاب طبیعی برای آشپزخانه است. البته اگر به شکل مناسب استفاده شود، می‌توان از این رنگ جذاب برای یک سالن اداری معمولی نیز استفاده کرد.
خاکستری
خاکستری اغلب نشان دهنده بی طرفی است. ما معمولاً می‌بینیم که از آن در دفاتر استفاده می‌شود تا ظاهری شیک یا مدرن به دفتر کار بدهند. با این حال، اگر به طور نامناسب استفاده شود، نشان دهنده عدم اعتماد به نفس است و می‌تواند منجر به افسردگی شود. در نتیجه، هنگام استفاده از رنگ خاکستری در فضاهای خاص، با احتیاط عمل کنید.
فقط رنگ را در نظر نگیرید
آنجلا رایت در مصاحبه ای با یک کارشناس معروف بهره وری اظهار داشت که توانایی یک رنگ برای تحریک یا تسکین بر پایه شدت یا میزان خلوص آن است. این سخن به این معنی است که ابتدا باید رنگی را انتخاب کنید که روی بدن، ذهن یا احساسات شما تأثیر بگذارد. مرحله دوم این است که میزان صحیحی از تونالیته رنگ را پیدا کنید تا به بهبود سطح بهره وری فردی شما کمک کند.
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
    _____    _  
    | ___|   | |  
 __ _ |___ \ __ __| | __
 / _` |  \ \\ \/ /| |/ /
| (_| |/\__/ / > < |  < 
 \__, |\____/ /_/\_\|_|\_\
  | |          
  |_|          
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب