هر آنچه که باید درباره نورپردازی فضای اداری بدانید

هر آنچه که باید درباره نورپردازی فضای اداری بدانید
تاریخ:
۰۱ اسفند ۱۴۰۰
فضای اداری با نورپردازی عالی
روشنایی فضای کاری تأثیر مستقیمی بر روحیه، سطح انرژی و بهره‌وری تیم شما دارد. نور بسیار کم باعث می‌شود کارمندان شما احساس خستگی و بدخلقی کنند. از سوی دیگر، نور بیش از حد روشن برای چشمان آن‌ها مضر است و می‌تواند عوارضی مانند میگرن یا اختلال در ریتم طبیعی بدن داشته باشد.
نورپردازی عالی برای فضا به کارمندان شما کمک می‌کند هوشیار، خلاق، پرانرژی و در وضعیت ذهنی مناسب بمانند. اما یافتن تعادل بین خیلی کم و خیلی روشن کار ساده‌ای نیست.
در این مقاله، همه عواملی را که باید در مورد روشنایی فضای اداری بدانید به شما می‌گوییم و کمک می‌کنیم تا نوع روشنایی مناسب را برای موقعیت منحصر به فرد خود انتخاب کنید.
متغیرهای بهترین نورپردازی اداری:
 1. استانداردهای روشنایی اداری
اداره خدمات عمومی ایالات متحده (GSA) حداقل استاندارد روشنایی اداری در یک ایستگاه کاری معمولی را 500 لومن در هر مترمربع تعیین کرده است. این بدان معنا است که هر فضای سه و نیم مترمربعی به نور یک لامپ رشته‌ای 35 واتی نیازمند است. برای درک بهتر این موضوع بهتر است بدانید که اکثر لامپ های رومیزی از یک لامپ 60 واتی استفاده می‌کنند که 800 لومن تولید می‌کند.
سایر استانداردهایی توسط GSA تعیین شده است بدین شرح است:
لامپ‌ها و وسایل سقفی فلورسنت بدیهی‌ترین گزینه های پیشنهادی هستند.
چیدمان نور باید میزان روشنایی یکنواختی را برای کل فضای اداری فراهم کند.
منابع نور باید به نحوی تنظیم شوند که سایه‌ها را به حداقل برسند.
 1. نوع لامپ
برای فضاهای باز و بزرگ مانند اکثر محیط‌های اداری، لامپ‌های فلورسنت و LEDها  بهترین گزینه هستند.لامپ‌های فلورسنت رایج‌ترین لامپ‌ها هستند زیرا فناوری قدیمی‌تری دارند، اما لامپ‌های LED نسبت به آن‌ها مزایای متعددی دارند:
 • ارزان‌تر هستند.
 • طول عمر بیشتری دارند.
 • انرژی اضافی مصرف نمی‌کنند.
 • اشعه مادون قرمز ساطع نمی‌کنند.
 • در افراد مستعد باعث میگرن نمی‌شوند.
 • تولید ملاتونین را مهار نمی‌کنند و با الگوهای خواب تداخل ندارند.
 1. رنگ و دما
رنگ و دمای نورپردازی دفتر نیز نقشی حیاتی در سلامت و بهره‌وری دارد.به طور کلی، نورهای گرم برای آرامش و استراحت بهتر هستند، در حالی که نورهای سرد برای بیدار شدن، کار کردن و تمرکز گزینه های مناسبی به شمار می‌آیند.هر دو لامپ فلورسنت و LED نور در طیف آبی و سفید ساطع می‌کنند که آن‌ها را برای روشنایی صبحگاهی ایده‌آل می‌کند. همچنین‌LEDها به شما این امکان را می‌دهند که رنگ و دما را تنظیم کنید تا بتوانید نور ساطع شده را برای تقلید از نور طبیعی تغییر دهید.
 1. روشنایی
روشنایی نیز بر روحیه و سطح انرژی کارمندانی که در یک محیط کار می‌کنند تأثیرگذار است.نور روشن در صبح برای تحریک هوشیاری، فعالیت و خلاقیت بهترین است؛ در حالی که نور کم در بعد از ظهر برای کارهای متمرکز و ثابت پیشنهاد میشود.چراغ های اداری LED مدرن مجهز به ویژگی‌ هستند که به شما امکان می‌دهد روشنایی لامپ‌ها را مطابق با زمان روز تنظیم کنید. آن‌ها از صبح روشن شروع می‌شوند و به تدریج با ادامه روز کم نور می‌شوند.
 
 1.  هزینه
هنگام در نظر گرفتن طراحی روشنایی دفتر کار، هزینه یک فاکتور اصلی است؛ زیرا لامپ‌ها در هر روز بین 14 تا 18 ساعت یا بیشتر کار می کنند.لامپ‌های فلورسنت و LED معمولاً کمترین هزینه را برای کار کردن دارند، اما می‌توانید با نصب حسگرهای حرکتی، تایمرها و دیمرها، هزینه هر نوع لامپ را کاهش دهید تا کنترل بیشتری بر برق مصرفی داشته باشید.
 
 1.  قرار دادن کامپیوتر
متغیر دیگری که باید هنگام تنظیم روشنایی دفتر خود در نظر داشته باشید، محل قرار دادن کامپیوترها است.روشنایی برخی نورها  و حتی موقعیت پنجره می‌تواند حتی بهترین صفحه نمایش کامپیوتر و لپ‌تاپ را به حدی تحت‌تأثیر قرار دهد که کار بر روی آن‌ها غیرممکن شود.پس هنگام جانمایی میزهای اداری حتماً به منابع نور توجه کنید.
در پایان ذکر یک نکته ضروری است: نورپردازی مناسب دفتر یکی از مؤلفه‌های مهم موفقیت کسب و کار شما است؛ اما این تنها راهی نیست که بتوانید بیشترین بهره را از محل کار خانگی یا تیم کاری خود ببرید.
مبلمان اداری، دکور، رنگ، صندلی و حتی نوع چیدمان وسایل در دفتر کار بر نحوه عملکرد شما و تیمتان تأثیر می‌گذارند و تک‌تک این فاکتورها باید مد نظر قرار بگیرند.
 
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
آلودگی صوتی بهره وری را کاهش می‌دهد
 ۰۳ خرداد ۱۴۰۱

آلودگی صوتی بهره وری را کاهش می‌دهد

امروزه پیشرفت تکنولوژی  همه ابعاد زندگی  انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است و محیط های کاری نیز از  این امر مستثنی نیستند بنابراین کارفرمایان پیوسته به دنبال روش ‎هایی هستند تا بتوانند بهره وری کارکنان خود را بالا ببرند اما گاهی از یک موضوع مهم غافل می شوند و آن هم آلودگی صوتی است ...  ادامه مطلب 
کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک
 ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک

گسترش پاندومی کرونا منجر به دورکاری قشر عظیمی از افراد جوامع مختلف و به دنبال آن استفاده از لپ‌تاپ شخصی برای انجام کار شده است که منجر به ملاحظات بیشتری نسبت به نحوه استفاده درست از لپ تاپ  شده است. اما استفاده از لپ‌تاپ به شیوه ارگونومیک به چه معنا است؟  ارگونومی لپ‌تاپ به ...  ادامه مطلب 
میز کار داغ - بخش دوم
 ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

میز کار داغ - بخش دوم

چگونه Hot Desking شرکت شما را نابود می‌کند! در بخش نخست مقاله میز داغ فلسفه به وجود آمدن این اصطلاح را بیان کردیم. همانطور که گفته شد ریشه این عبارت به ملوانانی بر‌می‌گردد که در شیفت های مختلف کاری برای استراحت از تخت‌های مشترک استفاده می‌کردند و تخت ها فرصتی برای از دست دادن گرمای خود ...  ادامه مطلب 
میز کار داغ
 ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

میز کار داغ

 میز داغ، روندی جدید در برگشت به دفاتر اداری با گسترش پاندومی کرونا، کار کردن افراد از خانه روند جدیدی را در بازگشت به دفاتر اداری به وجود آورده است، این رویه ترکیبی، در حال حاضر به یک شرط ثابت در سازمان ها تبدیل شده است که کارمندان باید میز محیط کاری خود را از طریق اپلیکیشن برای روزهایی که میخواهند در دفتر کار کنند، ...  ادامه مطلب