همه آنچه‌که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید

همه آنچه‌که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید
تاریخ:
۱۶ اسفند ۱۴۰۰
در جوامع امروز تعداد کارمندانی که از درد کمر، گردن و شانه ناشی از نشستن طولانی مدت در محل کار رنج می‌برند، روز به روز در حال افزایش هستند. از این رو استفاده از مبلمان اداری ارگونومیک به یک ضرورت بدل شده است.
صندلی اداری یکی از مهمترین ملزومات در صنعت مبلمات اداری است که  باید ارگونومیک باشد ولی این نوع صندلی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
اگر ارگونومی را مطالعه علمی افراد در محیط کار با هدف بهبود کارایی و بهره وری بدانیم؛ صندلی ارگونومیک به شکل ساده ای به صندلی هایی اشاره دارد که مطابق با استانداردها هستند و کاربر از نشستن بر روی آن ها در طولانی مدت احساس ناخوشایندی نمی‌کند. اما بهتر است کمی دقیق تر به این مسئله نگاه کنیم.
مزایای صندلی ارگونومیک
نخستین نکته این است که وقتی صحبت از صندلی می‌شود، یک سایز برای همه مناسب نیست. صندلی‌های ارگونومیک اغلب مطابق با مشخصات فردی انتخاب می‌شوند و سطح بالایی از قابلیت های تنظیم را برای ایجاد راحتی کاربر فراهم می‌آورند.
 • بهبود وضعیت بدن: صندلی های ارگونومیک برای محافظت ، بهبود وضعیت بدن و جلوگیری از آسیب به آن ساخته شده‌اند. از ستون فقرات حفاظت می‌کنند و شرایطی طبیعی را برای مفاصل فراهم می‌‌آورند.
 • قابلیت تنظیم: صندلی های ارگونومیک قابل تنظیم هستند، به این معنی که می توانند متناسب با هر نوع بدنی تنظیم شوند و بدن کاربر را در شرایط مناسبی قرار دهند.
 • افزایش بهره وری: زمانی که در محل کار ناراحت هستید، تمرکز بر روی کار دشوار است. راحت بودن به این معنی است که تمرکز بیشتری داشته باشید و کار خود را با کیفیت بهتری به انجام برسانید. قطعاً یک صندلی ارگونومیک در این مسیر به شما کمک می‌کند.
ویژگی‌های صندلی ارگونومیک
1. ارتفاع صندلی
ارتفاع مطلوب صندلی باید به شما امکان دهد که پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید، به همین دلیل است که انتخاب صندلی با ارتفاع قابل تنظیم ضروری است زیرا آناتومی بدن افراد متفاوت هستند. علاوه بر این، ارتفاع اغلب میزهای کار ثابت است و  مهم است که بتوان ارتفاع صندلی را تغییر داد. ارتفاع صندلی که بین 40 تا 54  سانتی‌متر از کف باشد، برای اکثر افراد مناسب می‌باشد.
2. عرض و عمق صندلی
تنظیم عمق صندلی تعیین می‌کند که آیا ران‌های شما در موقعیت مناسب قرار گرفته‌اند. برای بررسی عمق صندلی روی آن بنشینید، فضایی که بین صندلی و پشت زانوهایتان است باید تقریباً سه انگشت عرض داشته باشد. برخی از صندلی‌های ارگونومیک دارای تنظیم نشیمن هستند بنابراین عمق صندلی را می‌توانید با توجه به نیاز خود تنظیم نمایید.
3. شیب صندلی
در برخی از صندلی‌های ارگونومیک می‌توان شیب نشیمن‌گاه را نیز تنظیم نمود که قابلیت امکان قرارگیری صحیح لگن را فراهم می‌کند. شیب قدامی لگن مشکلی است که تقریباً همه افرادی را که زیاد می نشینند تحت تأثیر قرار می دهد، به همین دلیل مهم است که هنگام نشستن، لگن در وضعیتی خنثی قرار بگیرد، با زوایایی 80 درجه در لگن، زانو و مچ پا.
 
4. تکیه گاه کمری
این قابلیت کمر شما را در وضعیت استاندارد و مناسبی قرار می‌دهدکه از ویژگی های اساسی یک صندلی ارگونومیک است. صندلی‌های ارگونومیک از شکل طبیعی "S" ستون فقرات پشتیبانی می کنند که از افتادگی شانه جلوگیری می‌کند و فشار روی ستون فقرات و لگن را کاهش می‌دهد. پشتی قابل تنظیم به کاربران این امکان را می‌دهد که منحنی صندلی خود را با منحنی ستون فقرات تراز نمایند.
5-دسته های قابل تنظیم
دسته‌های صندلی محافظت‌کننده شانه و بازو هستند که از  فشار بر روی آن‌ها جلوگیری می‌نمایند و باید طوری تنظیم شوند که هنگام شل شدن شانه‌ها، یک زاویه 90 درجه راحت از طریق ساعدها ایجاد کنند. دسته‌های ارگونومیک معمولاً دارای قابلیت تنظیم عرض نیز هستند تا بتوانند نزدیک بدنه باقی بمانند. همچنین قسمت بالای دسته نیز در بعضی موارد توان چرخش را دارند که تا جای ممکن امکان نزدیک نشستن به میز را فراهم می‌آورند.
6- پایه پنج پر
اگر در دفتری هستید که بیش‌تر از پنج کاربر از کامپیوتر استفاده می‌کنند، مقررات DSE بیان می‌کند که صندلی‌های اداری باید دارای پایه پنج پر باشند. پایه های پنج پر معمولاً از پلاستیک مرغوب یا فلزات روکش دار ساخته شده‌اند. این پایه ها از واژگونی صندلی جلوگیری می‌کنند و هنگام تنظیم وضعیت بدن، پای شما را ایمن روی زمین نگه می‌دارند.
7- چرخ صندلی
‌چرخ‌های پایه پنج‌پر براساس مشخصات شغلی و محیطی متفاوت خواهند بود: اگر دفتر شما موکت دارد، چرخ‌های نرم باعث حرکت راحت صندلی روی سطح می‌شوند و اگر روی صندلی آزمایشگاهی بلند هستید، به احتمال زیاد صندلی‌ با چرخ‌ هایی ضامن‌دار جهت توقف در هنگام ضرورت در نظر گرفته می‌شود.
8. پشت سری
پشت سری صندلی از گردن شما محافظت می‌کند و تنش را در شانه ها و بالاتنه کاهش می‌دهد.
9. مواد
یک صندلی ارگونومیک از مواد درجه یک ساخته شده است و باید در نظر داشت که پوشش صندلی نباید باعث عرق کردن پشت کاربر شود.
و در پایان هنگام انتخاب صندلی اداری ارگونومیک، باید مدت زمانی که هر روز روی آن می‌نشینید را نیز در نظر بگیرید، زیرا هر چه مدت زمان بیشتری برای استفاده از صندلی برنامه ریزی کنید، به گزینه‌های قابل تنظیم بیشتری نیاز دارید.

منبع:  https://www.posturepeople.co.uk/what-is-an-ergonomic-chair/
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
      _____     ____ 
     / __ \    / ___|
__   __`' / /' ___ / /___ 
\ \ /\ / / / /  / __|| ___ \
 \ V V / ./ /___| (__ | \_/ |
 \_/\_/ \_____/ \___|\_____/
               
               
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
آلودگی صوتی بهره وری را کاهش می‌دهد
 ۰۳ خرداد ۱۴۰۱

آلودگی صوتی بهره وری را کاهش می‌دهد

امروزه پیشرفت تکنولوژی  همه ابعاد زندگی  انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است و محیط های کاری نیز از  این امر مستثنی نیستند بنابراین کارفرمایان پیوسته به دنبال روش ‎هایی هستند تا بتوانند بهره وری کارکنان خود را بالا ببرند اما گاهی از یک موضوع مهم غافل می شوند و آن هم آلودگی صوتی است ...  ادامه مطلب 
کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک
 ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک

گسترش پاندومی کرونا منجر به دورکاری قشر عظیمی از افراد جوامع مختلف و به دنبال آن استفاده از لپ‌تاپ شخصی برای انجام کار شده است که منجر به ملاحظات بیشتری نسبت به نحوه استفاده درست از لپ تاپ  شده است. اما استفاده از لپ‌تاپ به شیوه ارگونومیک به چه معنا است؟  ارگونومی لپ‌تاپ به ...  ادامه مطلب 
میز کار داغ - بخش دوم
 ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

میز کار داغ - بخش دوم

چگونه Hot Desking شرکت شما را نابود می‌کند! در بخش نخست مقاله میز داغ فلسفه به وجود آمدن این اصطلاح را بیان کردیم. همانطور که گفته شد ریشه این عبارت به ملوانانی بر‌می‌گردد که در شیفت های مختلف کاری برای استراحت از تخت‌های مشترک استفاده می‌کردند و تخت ها فرصتی برای از دست دادن گرمای خود ...  ادامه مطلب 
میز کار داغ
 ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

میز کار داغ

 میز داغ، روندی جدید در برگشت به دفاتر اداری با گسترش پاندومی کرونا، کار کردن افراد از خانه روند جدیدی را در بازگشت به دفاتر اداری به وجود آورده است، این رویه ترکیبی، در حال حاضر به یک شرط ثابت در سازمان ها تبدیل شده است که کارمندان باید میز محیط کاری خود را از طریق اپلیکیشن برای روزهایی که میخواهند در دفتر کار کنند، ...  ادامه مطلب