دستیابی به ارگونومی نور برای کاربران کامپیوتر در 7 گام

دستیابی به ارگونومی نور برای کاربران کامپیوتر در 7 گام
تاریخ:
۱۵ فروردین ۱۴۰۱
انتخاب بهترین نور متناسب با ایستگاه‌های کاری باید بخشی از فرآیند طراحی فضای کاری باشد. نور نامناسب باعث ایجاد اثرات منفی‌بر روی جسم انسان می شود و در ادامه خلق و خو و احساسات را هم درگیر می‌کند. حال سوال این است که در مورد ارگونومی‌نور برای کاربران کامپیوتر چه می‌توان کرد؟موارد زیر در این راستا می‌تواند اطلاعات مفیدی را فراهم آورد:

1. مانیتورها را در فاصله ای دور از پنجره‌ها قرار دهید.
شما می‌توانید انعکاس نور از سطح صفحه نمایش را به‌عنوان مهم‌ترین فاکتور واضح و مشخص در نظر بگیرید. صفحه نمایش یک‌ کامپیوتر می‌تواند مشکلاتی را برای کاربر ایجاد نماید چون از خود نور ساطع می‌کند. بنابراین، باید در یافتن بهترین راه برای متعادل کردن نور آن‌ با منابع نور طبیعی اطراف هوشمندانه عمل کرد.
یکی از اشتباهاتی که می‌تواند صورت بگیرد این است که مانیتور کامپیوتر در نزدیکی پنجره قرار بگیرد زیرا کنتراست بسیار بالای ایجاد شده از روشنایی‌صفحه ‌و ‌پنجره باعث می‌شود که دیدن هر آنچه که روی صفحه نمایش است سخت گردد.

2. مطابقت نور مانیتور با زمانی از روز که در آن قرار دارید
بخش عمده نوری که در طول روز نیاز به تنظیم دارد مربوط به صفحه نمایش‌ است. ارگونومی نور برای کاربران کامپیوتر یک اصل است که شامل دانستن زمان ایجاد تغییر در میزان آن می‌باشد.
 متناسب با کم و زیاد شدن نور خارجی، باید روشنایی صفحه‌ نمایش کامپیوتر به درستی تنظیم شود. اگر در تمام طول روز صفحه نمایش را خیلی روشن نگه دارید، ریتم شبانه‌روزی بدن شما ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد.

3. کلیدی بودن تنالیته ملایمی از رنگ زرد
بر اساس نحوه درک ما از نور، تنالیته‌های مرتبط با زرد، رنگ‌های قابل کنترل‌تری هستند و کمتر به چشم آسیب می زنند. علاوه بر این، آن‌ها منجر به الگوهای خواب بهتری می‌شوند.

4. بین نور کم و زیاد تعادل برقرار کنید.
رعایت تعادل در انتخاب نور ارگونومیک برای دفتر کار بسیار مهم است. بسیاری از مردم منابع نوری را انتخاب می‌کنند که خیلی کم یا خیلی زیاد روشن هستند. در حالیکه افراد در تلاش هستند استفاده از هر یک از این دو سر طیف را توجیه کنند ولی هر دو به این معنی است که چشم‌ها در معرض آسیب هستند.
اگر نور خیلی کم باشد، کاربران کامپیوتر سعی می کنند با تمرکز شدید آن را جبران کنند. این روش، سطح ناخواسته‌ای از فشار را به چشم وارد می‌کند و با گذشت زمان، می‌تواند منجر به زوال بینایی شود.هنگامی که نور بیش از حد روشن باشد، تصاویر محو می‌شوند همچنین جریان نور شدید وارد شده به چشم نیز با گذشت زمان به اجزای آن آسیب می‌رساند.
بنابراین اولین گام در نظر گرفتن شرایط نوری اتاق مورد نظر است تا متناسب با آن، نور موجود تنظیم و متعادل شود. به عنوان مثال، برای افزایش روشنایی، از چراغ‌های سقفی و رومیزی در یک اتاق کم نور استفاده کنید. اگر هم اتاق خیلی روشن است، برخی از منابع نور موجود را حذف نمایید.

5. به محل منبع نور توجه کنید
ارگونومی روشنایی مناسب برای کاربران کامپیوتر نیازمند به درک نحوه استفاده از نور مستقیم در مقابل غیر مستقیم دارد.بسیاری از مردم با انتخاب منابع مستقیم نور، باعث ایجاد تاریکی در قالب سایه ها داخل محیط کار می شوند.
درحالیکه منابع نور غیرمستقیم بخش اعظمی از نور را به سمت بالا توزیع می‌کنند و منجر به شکل‌گیری یک لایه روشن می‌شود و کمک می‌نمایند تا روشنایی اذیت‌کننده حاصل از منابع نور مستقیم کاهش یابد. بنابراین همیشه از منابع مستقیم و غیرمستقیم، تواما، برای بهترین نتایج استفاده کنید.

6. دیفیوزرهای نور را امتحان کنید
قابلیت تنظیم یک عامل مهم است. باید در نظر داشت، همان‌طور که نور طبیعی تغییر می‌کند، شدت نور دریافتی نیز باید کنترل شود. منتشر‌کننده‌های نور این امکان را می‌دهند تا روشنایی مصنوعی را تنظیم کنید.

7. از چراغ‌هایی با پایه بزرگ استفاده کنید.
یک پایه بزرگ چه ارتباطی با ارگونومی نور برای کاربران کامپیوتر دارد؟ مزیت آن در توانایی ایجاد تغییرات در مواقع لازم نهفته است. بدان معنا که منابع نور باید منعطف باشند به همین دلیل کارآیی برخی از چراغ‌ها صرفا منوط به پایه‌هایشان هستند. لذا باید همواره بررسی شود که پایه‌های مورد نظر به اندازه‌ای بزرگ هستند که موقعیت‌های مختلف را ممکن سازند.

منبع:  https://www.autonomous.ai/ourblog/a-complete-guide-to-lighting-ergonomics-for-computer-users
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب