شما هم به یک چراغ رومیزی نیاز دارید!

شما هم به یک چراغ رومیزی نیاز دارید!
تاریخ:
۱۷ فروردین ۱۴۰۱
در حالیکه همه افراد در محیط کار همیشه به یک چراغ رومیزی نیاز ندارند، اما وجود آن مزایایی دارد که می‌توان با وجود آن یک نور ارگونومیک برای فضای کاری ایجاد کرد که بهره وری و سلامتی شما را تضمین نماید.
در یک فضای ایده‌آل، بهترین مکان برای قرار دادن میز، نزدیک به یک منبع نور طبیعی روز است. با اینحال، بسیاری از محیط‍‌های کاری به دلایل مختلف قادر به تحقق این ایده‌آل نیستند. این دلایل می‌تواند چیدمان ، موقعیت فضای کاری - که ممکن است در زیرزمین یا حتی آب و هوایی که در آن قراردارد باشد.به طور مثال نور طبیعی ممکن است در یک روز ابری زمستانی برای یک فضا کاری کافی نباشد.
واحد اندازه‌گیری روشنایی لوکس است و یک روز تابستانی آفتابی ممکن است 10000 لوکس روشنایی داشته باشد. طبق استانداردهایHSE  ما برای انجام کارهای مختلف اداری بین 300 تا750 لوکس روشنایی نیاز داریم. اما باید بدانیم که روشنایی تنها یک معیار کمی است و کیفیت و موقعیت نور را نشان نمی‌دهد. از این رو نمی‌توان آن را تنها عامل برای روشنایی باکیفیت و ارگونومیک در نظر گرفت.
چراغ‌های رومیزی در بسیاری از موارد می‌توانند برای داشتن یک نور مناسب هنگام کار مفید باشند. این چراغ‌ها نور عمومی ناکافی را متعادل کرده و بهبود می‌بخشند به عبارت دیگر حداقل روشنایی مورد نیاز را تضمین می‌کنند.

نکات مهم برای استفاده از لامپ‌های رومیزی و ایجاد یک نور ارگونومیک برای محیط کاری
 • ارتفاع چراغ رومیزی باید زیر سطح چشم تنظیم شود. این کار از برخورد مستقیم نور به چشم ها جلوگیری می‌کند. برای رسیدن به این هدف، چراغ باید قابلیت تنظیم ارتفاع یا دارای بدنه انعطاف‌پذیر باشد.
 • لامپ باید در طرف مقابل دستی که با آن می‌نویسید قرار گیرد: سمت راست برای افراد چپ دست و سمت چپ برای افراد راست دست. این راهی برای جلوگیری از ایجاد سایه‌های مزاحم روی صفحه کار هنگام نوشتن است.
 • برای تنظیم بهینه نور در طول کارهای مختلف و متعادل کردن نور طبیعی متغیر در طول روز، نور باید قابل کاهش باشد. پس شما به یک چراغ رومیزی با قابلیت تنظیم نور نیاز دارید.
 • سطح میز شما هم برای استفاده از چراغ رومیزی بسیار مهم است. یک سطح میز مات برخلاف سطح براق می‌تواند به جلوگیری از تابش خیره‌کننده کمک کند و چشم‌های شما را در معرض آسیب کم‌تری قرار دهد.
لامپ های رومیزی مدرن ارگونومیک و مصرف انرژی
لامپ‌های رومیزی ارگونومیک مدرن عمر طولانی و ویژگی‌های اضافی مانند شارژر USB و سوئیچ دیمر دارند. آن ها بهترین وسیله برای کاهش مصرف انرژی هستند! حتماً می پرسید چگونه؟
روشنایی‌های سقفی یکی از بزرگ‌ترین عوامل مصرف انرژی هستند. با قرار دادن چراغ‌های رومیزی کارآمد بر روی میز کار خود سطح روشنایی بالای سر را می‌توان به طور کلی کم کرد و مصرف انرژی و هزینه‌ها را تقلیل داد. تحقیقات نشان داده است که یک سیستم روشنایی با منبع دوگانه می‌تواند مصرف انرژی را تا 67 درصد کاهش دهد. به علاوه، امروزه چراغ های رومیزی ارگونومیکی در بازار وجود دارد که دارای سوئیچ‌های دیمر داخلی و حسگرهایی هستند که به‌طور خودکار هنگام خروج از منطقه، نور را خاموش می‌کنند تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند.
از آنجایی که رایانه‌ها، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها دارای نور پس‌زمینه هستند، چشمان ما هنگام خواندن اسناد کاغذی به ۲۰ برابر نور بیشتری نیاز دارند و چراغ‌های رومیزی با نور قابل تنظیم روشنایی مناسب برای هر کاربر ارائه می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله دستیابی به ارگونومی روشنایی برای کاربران کامپیوتر در 7 گام را مطالعه کنید.در چراغ‌های رومیزی مدرن معمولاً از چراغ‌های LED استفاده می‌شود که نسبت به لامپ‌های رشته‌ای مشابه مقرون‌به‌صرفه‌تر و کارآمدتر هستند. ال‌ ای دی ها 10 درصد انرژی مصرف می‌کنند و 60 برابر بیشتر از لامپ‌های رشته ای دوام می‌آورند.با توجه به تمام این موارد، استفاده از چراغ رومیزی می‌تواند مفید باشد.
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
          _____ 
          | _ |
 ___ __  __ ____ \ V / 
 / _ \ \ \ / /|_ / / _ \ 
| (_) | \ V / / / | |_| |
 \___/  \_/ /___|\_____/
             
             
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
آلودگی صوتی بهره وری را کاهش می‌دهد
 ۰۳ خرداد ۱۴۰۱

آلودگی صوتی بهره وری را کاهش می‌دهد

امروزه پیشرفت تکنولوژی  همه ابعاد زندگی  انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است و محیط های کاری نیز از  این امر مستثنی نیستند بنابراین کارفرمایان پیوسته به دنبال روش ‎هایی هستند تا بتوانند بهره وری کارکنان خود را بالا ببرند اما گاهی از یک موضوع مهم غافل می شوند و آن هم آلودگی صوتی است ...  ادامه مطلب 
کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک
 ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک

گسترش پاندومی کرونا منجر به دورکاری قشر عظیمی از افراد جوامع مختلف و به دنبال آن استفاده از لپ‌تاپ شخصی برای انجام کار شده است که منجر به ملاحظات بیشتری نسبت به نحوه استفاده درست از لپ تاپ  شده است. اما استفاده از لپ‌تاپ به شیوه ارگونومیک به چه معنا است؟  ارگونومی لپ‌تاپ به ...  ادامه مطلب 
میز کار داغ - بخش دوم
 ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

میز کار داغ - بخش دوم

چگونه Hot Desking شرکت شما را نابود می‌کند! در بخش نخست مقاله میز داغ فلسفه به وجود آمدن این اصطلاح را بیان کردیم. همانطور که گفته شد ریشه این عبارت به ملوانانی بر‌می‌گردد که در شیفت های مختلف کاری برای استراحت از تخت‌های مشترک استفاده می‌کردند و تخت ها فرصتی برای از دست دادن گرمای خود ...  ادامه مطلب 
میز کار داغ
 ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

میز کار داغ

 میز داغ، روندی جدید در برگشت به دفاتر اداری با گسترش پاندومی کرونا، کار کردن افراد از خانه روند جدیدی را در بازگشت به دفاتر اداری به وجود آورده است، این رویه ترکیبی، در حال حاضر به یک شرط ثابت در سازمان ها تبدیل شده است که کارمندان باید میز محیط کاری خود را از طریق اپلیکیشن برای روزهایی که میخواهند در دفتر کار کنند، ...  ادامه مطلب 
چگونه از ارگونومیک بودن میز خود اطمینان حاصل کنیم؟
 ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

چگونه از ارگونومیک بودن میز خود اطمینان حاصل کنیم؟

 مبلمان اداری ارگونومیک و تجهیزات مناسب با آن، باعث افزایش کارآیی و اثربخشی در محیط کار می‌شود بنابراین دقت در انتخاب درست امری مهم است. میز کاری مناسب یکی از مواردی است که در یک محیط کاری باید به آن توجه نمود تا متناسب با نیازهای فرد باشد و از آسیب جسمی به وی نیز ...  ادامه مطلب