میز کار داغ

میز کار داغ
تاریخ:
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
 میز داغ، روندی جدید در برگشت به دفاتر اداری
با گسترش پاندومی کرونا، کار کردن افراد از خانه روند جدیدی را در بازگشت به دفاتر اداری به وجود آورده است، این رویه ترکیبی، در حال حاضر به یک شرط ثابت در سازمان ها تبدیل شده است که کارمندان باید میز محیط کاری خود را از طریق اپلیکیشن برای روزهایی که میخواهند در دفتر کار کنند، رزرو ‌نمایند.
اما میز کار داغ چیست و این اصطلاح از کجا آمده است؟ با ما همراه باشید تا با این اصطلاح جدید آشنا شوید.

میز داغ یا میز گرم چیست؟
میز اداری داغ یک سیستم سازماندهی اداری است که تعداد پرسنل از تعداد میزهای کار بیشتر است، بنابراین به هر کارمند یک میز اختصاص ندارد. اما همه کارمندان می‌توانند از هر میزی که میخواهند استفاده کنند. در این سیستم کارکنان در زمان‌های تعیین شده از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت شرکت از میان میز کارهای موجود، میز دلخواه خود را برای زمان‌هایی که باید در شرکت حضور داشته باشند رزرو می‌کنند. در این سیستم میزهای کار در شیفت‌های مختلف کاری میان کارکنان به اشتراک گذاشته می‌شود. یکی از انگیزه‌های اصلی برای استفاده از میز کار داغ، کاهش هزینه از طریق صرفه‌جویی در فضا است که گاهی میزان آن به 30 درصد می‌رسد. میز داغ مخصوصاً در شهرهایی که قیمت املاک و مستغلات بالا است رویکرد بسیار ارزشمندی می‌باشد و راه جدیدی را  پیش روی مدیران جهت بازگشت کارمندان به دفاتر، پس از قرنطینه‌های دوران کرونا،گذاشته است. روندی‌که برای فریلنسرها یا افرادی که قبلاً از فضاهای کار اشتراکی استفاده می‌کردند جدید نیست، اما برای شرکت‌های بزرگی که به تازگی با مزایای این روش آشنا شده‌اند، نو می‌باشد.

چرا میز داغ؟
قدمت این سیستم مربوط به شیفت های تفنگداران دریایی است که به دلیل کمبود فضا برای خوابیدن و استراحت از تخت‌خواب‌های اشتراکی استفاده می کردند و اصطلاح داغ یا گرم در این مقوله به این واقعیت اشاره دارد که تخت ها ‌به دلیل بازه اندک میان تغییر شیفت‌ها همواره گرمای ناشی از بدن فرد قبلی را در خود حفظ می‎‌کردند.
در حال حاضر نیز ما با میزهای گرم یا داغ مواجه هستیم که فرصت از دست دادن گرما را ندارند چون بیش از یک نفر در فواصل زمانی کوتاه از آن استفاده می‌کنند.

مزایای میز کار داغ
 • ارزش فضای فیزیکی در محل کار دوباره‌‌تعریف شده است. در سازمان هایی که از این سیستم استفاده می‌کنند ارزش تخصیص محیط های کاری به افراد خاص بر اساس سلسله مراتب آن‌ها بازتعریف شده است و این موضوع می‌تواند برای بسیاری از کارکنان خوشایند باشد زیرا که در این سیستم خودشان انتخاب می کنند پشت کدام میز به کارشان برسند. 
 • این سیستم استفاده از فضا را بهینه‌سازی کرده است. بهره‌گیری از میز داغ یک مدل ترکیبی در خانه و محل کار است که باعث می‌شود تا میزهای دفاتر اداری در طول ساعات کار خالی نمانند.
 • مزیت دیگر این است که کارکنان، میز خود را با توجه به فعالیتی که قرار است انجام بدهند ‌‌‌انتخاب می کنند. چه یک میز برای کار فردی، یک اتاق جلسه یا یک فضای مشارکتی. هر کارمند می‌تواند با توجه به همکارانی که طی یک پروژه‌ با آن‌ها در تعامل است یا حتی با در نظر گرفتن ترجیحات خود (مکانی با نور کم یا زیاد، ساکت‌تر یا امکان تعامل بیشتر) دست به انتخاب میز دلخواه خود بزند.
 • استفاده از میزهای مشترک همچنین باعث ایجاد یک محیط کاری باز می‌شود که ارتباط و همکاری بین کارمندان را تشویق می‌کند. چنین فضایی قطعاً خلوت‌تر و تمیزتر است. همچنین نظافت و ضد‌عفونی در چنین محیط کاری، با توجه به همه‌‌گیری کرونا آسان‌تر به نظر می‌رسد.
 • میزهای خلوت یکی دیگر از مزیت های میز داغ است. در این روش کارکنان به جای کشو و فایل در کنار میز به قفسه هایی برای نگهداری وسایل خود نیاز دارند.
 
مدیران با سرمایه گذاری روی صندلی و میز اداری ، پایه‌های لپ‌تاپ ارگونومیک و ماژول‌های برق می‌توانند اطمینان حاصل کنند که هر محیط کاری برای همه کارمندان مناسب است.

منبع: https://www.bbva.com/en/hot-desking-the-new-trend-in-the-return-to-offices/
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
             
             
__ __ ___ _ __ __  __
\ \/ / / __|| '_ \ \ \ / /
 > < | (__ | |_) | \ V / 
/_/\_\ \___|| .__/  \_/ 
      | |      
      |_|      
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
آلودگی صوتی بهره وری را کاهش می‌دهد
 ۰۳ خرداد ۱۴۰۱

آلودگی صوتی بهره وری را کاهش می‌دهد

امروزه پیشرفت تکنولوژی  همه ابعاد زندگی  انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است و محیط های کاری نیز از  این امر مستثنی نیستند بنابراین کارفرمایان پیوسته به دنبال روش ‎هایی هستند تا بتوانند بهره وری کارکنان خود را بالا ببرند اما گاهی از یک موضوع مهم غافل می شوند و آن هم آلودگی صوتی است ...  ادامه مطلب 
کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک
 ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک

گسترش پاندومی کرونا منجر به دورکاری قشر عظیمی از افراد جوامع مختلف و به دنبال آن استفاده از لپ‌تاپ شخصی برای انجام کار شده است که منجر به ملاحظات بیشتری نسبت به نحوه استفاده درست از لپ تاپ  شده است. اما استفاده از لپ‌تاپ به شیوه ارگونومیک به چه معنا است؟  ارگونومی لپ‌تاپ به ...  ادامه مطلب 
میز کار داغ - بخش دوم
 ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

میز کار داغ - بخش دوم

چگونه Hot Desking شرکت شما را نابود می‌کند! در بخش نخست مقاله میز داغ فلسفه به وجود آمدن این اصطلاح را بیان کردیم. همانطور که گفته شد ریشه این عبارت به ملوانانی بر‌می‌گردد که در شیفت های مختلف کاری برای استراحت از تخت‌های مشترک استفاده می‌کردند و تخت ها فرصتی برای از دست دادن گرمای خود ...  ادامه مطلب 
چگونه از ارگونومیک بودن میز خود اطمینان حاصل کنیم؟
 ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

چگونه از ارگونومیک بودن میز خود اطمینان حاصل کنیم؟

 مبلمان اداری ارگونومیک و تجهیزات مناسب با آن، باعث افزایش کارآیی و اثربخشی در محیط کار می‌شود بنابراین دقت در انتخاب درست امری مهم است. میز کاری مناسب یکی از مواردی است که در یک محیط کاری باید به آن توجه نمود تا متناسب با نیازهای فرد باشد و از آسیب جسمی به وی نیز ...  ادامه مطلب 
7 موردی که برای یک محیط کاری ارگونومیک نیاز دارید
 ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

7 موردی که برای یک محیط کاری ارگونومیک نیاز دارید

یک محیط کاری ارگونومیک به شما کمک می‌کند تا به راحتی پشت کامپیوتر بنشینید حتی در یک بازه طولانی‌ مدت. اما همواره  باید در نظر داشته باشید که در فاصله‌های زمانی کوتاه از پشت میز خود بلند شوید و استراحت کنید. در این مقاله منظور از" محیط کاری" همان فضای فیزیکی در یک سازمان ...  ادامه مطلب