میز کار داغ

میز کار داغ
تاریخ:
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
 میز داغ، روندی جدید در برگشت به دفاتر اداری
با گسترش پاندومی کرونا، کار کردن افراد از خانه روند جدیدی را در بازگشت به دفاتر اداری به وجود آورده است، این رویه ترکیبی، در حال حاضر به یک شرط ثابت در سازمان ها تبدیل شده است که کارمندان باید میز محیط کاری خود را از طریق اپلیکیشن برای روزهایی که میخواهند در دفتر کار کنند، رزرو ‌نمایند.
اما میز کار داغ چیست و این اصطلاح از کجا آمده است؟ با ما همراه باشید تا با این اصطلاح جدید آشنا شوید.

میز داغ یا میز گرم چیست؟
میز اداری داغ یک سیستم سازماندهی اداری است که تعداد پرسنل از تعداد میزهای کار بیشتر است، بنابراین به هر کارمند یک میز اختصاص ندارد. اما همه کارمندان می‌توانند از هر میزی که میخواهند استفاده کنند. در این سیستم کارکنان در زمان‌های تعیین شده از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت شرکت از میان میز کارهای موجود، میز دلخواه خود را برای زمان‌هایی که باید در شرکت حضور داشته باشند رزرو می‌کنند. در این سیستم میزهای کار در شیفت‌های مختلف کاری میان کارکنان به اشتراک گذاشته می‌شود. یکی از انگیزه‌های اصلی برای استفاده از میز کار داغ، کاهش هزینه از طریق صرفه‌جویی در فضا است که گاهی میزان آن به 30 درصد می‌رسد. میز داغ مخصوصاً در شهرهایی که قیمت املاک و مستغلات بالا است رویکرد بسیار ارزشمندی می‌باشد و راه جدیدی را  پیش روی مدیران جهت بازگشت کارمندان به دفاتر، پس از قرنطینه‌های دوران کرونا،گذاشته است. روندی‌که برای فریلنسرها یا افرادی که قبلاً از فضاهای کار اشتراکی استفاده می‌کردند جدید نیست، اما برای شرکت‌های بزرگی که به تازگی با مزایای این روش آشنا شده‌اند، نو می‌باشد.

چرا میز داغ؟
قدمت این سیستم مربوط به شیفت های تفنگداران دریایی است که به دلیل کمبود فضا برای خوابیدن و استراحت از تخت‌خواب‌های اشتراکی استفاده می کردند و اصطلاح داغ یا گرم در این مقوله به این واقعیت اشاره دارد که تخت ها ‌به دلیل بازه اندک میان تغییر شیفت‌ها همواره گرمای ناشی از بدن فرد قبلی را در خود حفظ می‎‌کردند.
در حال حاضر نیز ما با میزهای گرم یا داغ مواجه هستیم که فرصت از دست دادن گرما را ندارند چون بیش از یک نفر در فواصل زمانی کوتاه از آن استفاده می‌کنند.

مزایای میز کار داغ
  • ارزش فضای فیزیکی در محل کار دوباره‌‌تعریف شده است. در سازمان هایی که از این سیستم استفاده می‌کنند ارزش تخصیص محیط های کاری به افراد خاص بر اساس سلسله مراتب آن‌ها بازتعریف شده است و این موضوع می‌تواند برای بسیاری از کارکنان خوشایند باشد زیرا که در این سیستم خودشان انتخاب می کنند پشت کدام میز به کارشان برسند. 
  • این سیستم استفاده از فضا را بهینه‌سازی کرده است. بهره‌گیری از میز داغ یک مدل ترکیبی در خانه و محل کار است که باعث می‌شود تا میزهای دفاتر اداری در طول ساعات کار خالی نمانند.
  • مزیت دیگر این است که کارکنان، میز خود را با توجه به فعالیتی که قرار است انجام بدهند ‌‌‌انتخاب می کنند. چه یک میز برای کار فردی، یک اتاق جلسه یا یک فضای مشارکتی. هر کارمند می‌تواند با توجه به همکارانی که طی یک پروژه‌ با آن‌ها در تعامل است یا حتی با در نظر گرفتن ترجیحات خود (مکانی با نور کم یا زیاد، ساکت‌تر یا امکان تعامل بیشتر) دست به انتخاب میز دلخواه خود بزند.
  • استفاده از میزهای مشترک همچنین باعث ایجاد یک محیط کاری باز می‌شود که ارتباط و همکاری بین کارمندان را تشویق می‌کند. چنین فضایی قطعاً خلوت‌تر و تمیزتر است. همچنین نظافت و ضد‌عفونی در چنین محیط کاری، با توجه به همه‌‌گیری کرونا آسان‌تر به نظر می‌رسد.
  • میزهای خلوت یکی دیگر از مزیت های میز داغ است. در این روش کارکنان به جای کشو و فایل در کنار میز به قفسه هایی برای نگهداری وسایل خود نیاز دارند.
 
مدیران با سرمایه گذاری روی صندلی و میز اداری ، پایه‌های لپ‌تاپ ارگونومیک و ماژول‌های برق می‌توانند اطمینان حاصل کنند که هر محیط کاری برای همه کارمندان مناسب است.

منبع: https://www.bbva.com/en/hot-desking-the-new-trend-in-the-return-to-offices/
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب