کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک

کار با لپ‌تاپ در خانه به شیوه ارگونومیک
تاریخ:
۰۱ خرداد ۱۴۰۱
گسترش پاندومی کرونا منجر به دورکاری قشر عظیمی از افراد جوامع مختلف و به دنبال آن استفاده از لپ‌تاپ شخصی برای انجام کار شده است که منجر به ملاحظات بیشتری نسبت به نحوه استفاده درست از لپ تاپ  شده است.
اما استفاده از لپ‌تاپ به شیوه ارگونومیک به چه معنا است؟
 ارگونومی لپ‌تاپ به مطالعه راه‌‌حل‌هایی جهت بهینه‌سازی آن می‌پردازد تا خطرات ناشی از استفاده غلط از آن را که تهدیدی برای سلامتی هستند را کاهش دهد.این موضوع به افراد کمک می‌کند تا در عین راحتی و آرامش، بهترین عملکرد را داشته باشند.
خطرات اصلی کار با لپ تاپ برای سلامتی چیست؟
اگرچه لپ‌تاپ‌ها گزینه‌ای قابل حمل و مناسب برای کار در خانه هستند، اما طراحی جمع و جور لپ‌تاپ می‌تواند فرد را مجبور به کار در وضعیت نامناسب نماید. کار با لپ تاپ خطرات زیر را برای سلامتی به همراه دارد:
  • درد گردن و شانه
اگر صفحه نمایش پایین‌تر از سطح استاندارد باشد منجر به حرکت سر به سمت پایین و جلو می‌شود. این وضعیت بد می‌تواند باعث سفت شدن عضلات گردن و شانه ها شود.
  • سندرم بینایی کامپیوتری
خم شدن و نگاه کردن به لپ‌تاپ می تواند باعث سندرم بینایی کامپیوتر شود. علائم سندرم بینایی کامپیوتری می‌تواند شامل خستگی و درد چشم، سردرد، آبریزش یا خشکی آن  و دوبینی باشد. در برخی موارد، حساسیت به نور نیز می‌تواند جزو تجارب فرد باشد.
  • درد مچ دست
به درد ناشی از حرکات تکراری "آسیب فشاری مکرر" گفته می‌شود.یکی از آسیب‌های رایج کار با لپ‌تاپ، درد مچ دست است. استفاده از لپ‌تاپ گاهی منجر به ایجاد حسی در افراد می‌شود مثل آنکه مستقیماً روی یک سطح سخت تایپ می‌کنند. طرز قرارگیری لپ‌تاپ‌ها  از نظر ارگونومیک نیز می‌تواند دشوار باشد، زیرا آن‌ها بسیار کوچک‌تر و  کمی پایین‌تر از مانیتورها قرار می‌گیرند. اگر موقع تایپ کردن، موقعیت بازوها، ساعد و دست‌ها از نظر ارگونومیکی با صفحه‌کلید لپ‌تاپ هماهنگ نباشد، ممکن است باعث درد شود.
نحوه استفاده ارگونومیک از لپ‌تاپ
  • لپ‌تاپ خود را در ارتفاع مناسب قرار دهید.
اگر لپ‌تاپ  در ارتفاع مناسبی قرار داشته باشد، سطح چشم شما باید در راستای بالای صفحه نمایش قرار بگیرد. از آن جایی که لپ‌تاپ پایین‌تر از مانیتور کامپیوتر قرار می‌گیرد ، استفاده از پایه لپ‌تاپ می‌تواند مفید باشد. برای اکثر کاربران، لپ‌تاپ باید از هر طرف 12 تا 25 سانتی‌متر بالا برده شود تا ارتفاع مناسب ایجاد گردد.
با استفاده از پایه  ارگونومیک، لپ‌تاپ را تا ارتفاعی مشابه مانیتورکامپیوتر بالا خواهید برد. انجام این کار از خم شدن شما بر روی لپ‌تاپ جلوگیری می‌کند و خطر گردن درد و خستگی چشم را کاهش می‌دهد.
اگر هم در خانه و هم محل کار از لپ‌تاپ استفاده می کنید مطمئن شوید که روی میزی، با ارتفاع مشابه میزی که در محل کار استفاده می‌کنید، بنشینید. این کار از درد مچ دست جلوگیری می‌کند و بخش مهمی از یک محیط کاری ارگونومیک است. در مورد ارتفاع صحیح میز می‌توانید اینجا را کلیک نمایید.
 
 
 
  • روی یک صندلی اداری بنشینید که از ستون فقرات حفاظت می‌کند.
پشت سری صندلی، مانع از گرفتگی ماهیچه های گردن می‌شود، نکته حائز اهمیت دیگر، قرار گرفتن گردن در راستای ستون فقرات است. بنابراین انتخاب یک صندلی ارگونومیک که باعث حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات می‌شود مهم است. برای اطلاع از خصوصیات صندلی ارگونومیک ، مقاله همه آنچه درباره یک صندلی ارگونومیک باید بدانید را مطالعه کنید.
  • روشنایی صفحه را تنظیم کنید.
نور لپ‌تاپ شما باید با روشنایی اتاقی که در آن کار می‌کنید مطابقت داشته باشد. وقتی صفحه نمایش بسیار روشن‌تر از محیط اطراف شما باشد، چشمان شما مجبور می‌شوند روشنایی را تنظیم کنند که اغلب می‌تواند باعث خستگی چشم شود.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ارگونومی نور، مقاله دستیابی به ارگونومی روشنایی برای کاربران کامپیوتر در 7 گام را مطالعه کنید.
  • مطمئن شوید که مچ دست شما به درستی تراز شده است.
خم شدن مچ دست و کشیدگی آن می‌تواند منجر به "سندرم تونل کارپال"، "تاندونیت" و "آسیب فشار مکرر"شود. مچ دست‌ها باید در یک راستای مستقیم با ساعد قرار گیرند. برای جلوگیری از درد، ساعد شما باید نزدیک به 90 درجه عمود بر مفصل آرنج باشد که به آن حالت خنثی می گویند زیرا بازوهای شما صاف و آرام هستند.
  • از قرار دادن لپ‌تاپ روی پا خودداری‌کنید.
در خانه، نشستن روی مبل و قرار دادن لپ‌تاپ روی پا ممکن است راحت‌تر به نظر برسد. با این حال، این فقط خطر گردن درد، کمردرد و آسیب فشار مکرر را افزایش می‌دهد. همیشه از روی میز کار کنید و لپ تاپ را در ارتفاع مناسب قرار دهید.
  • در طول روز استراحت‌های اندک داشته باشید.
همانطور که از خانه کار می‌کنیم، بسیاری از ما ممکن است متوجه شویم که روزمان ساختارمندی‌کمتری دارد. ماندن در همان موقعیت برای مدت طولانی می تواند وسوسه انگیز باشد. با این حال، خطر ابتلا به مشکلاتی مانند خشکی چشم، گردن درد و سردرد را افزایش می دهد. استراحت های اندک به شما این امکان را می دهد که عضلات خود را بکشید، به گردن خود استراحت بدهید و از خشک شدن چشم های خود جلوگیری کنید. سعی کنید حداقل هر دو ساعت یک بار بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید.
  • خیلی به لپ تاپ نزدیک نشوید.
اگر فونت‌ها را درست نمی‌بینید، به جای این‌که به لپ‌تاپ نزدیک‌تر شوید، اندازه فونت را افزایش دهید. اگر متوجه شدید که به جلو خم شده اید، تنظیمات پشتی صندلی خود را تغییر دهید و از قرار گرفتن لپ تاپ در ارتفاع مناسب اطمینان حاصل کنید. فاصله دید، از چشم تا صفحه نمایش، باید بین 50 تا 70 سانتی متر باشد.
اگر هنوز برای کار در خانه میز مناسب ندارید با مجموعه الوند تماس بگیرید تا کارشناسان فروش ما، شما را برای انتخاب یک میز اداری مناسب برای کار در خانه راهنمایی کنند.
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
۶ روند کاری محبوب پس از همه گیری کرونا
 ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

۶ روند کاری محبوب پس از همه گیری کرونا

همه گیری کرونا، جهان را تغییر داد و بر اقتصاد جهان تأثیر گذاشت. مدیران و کارکنان، با چالش‌های جدیدی رو به رو شدند و فعالیت‌های کاری به ناچار، تحولی ناخواسته را تجربه کردند. بسیاری از کسب و کارها پس از گذراندن شوک اولیه ناشی از این همه گیری سراسری، کم‌کم به خود آمدند و با انعطاف بیشتری به ...  ادامه مطلب 
ترندهای سال 2022
 ۱۶ مرداد ۱۴۰۱

ترندهای سال 2022

روندهای طراحی داخلی دفاتر کار در سال ۲۰۲۲ ظاهر و چیدمان دفاتر اداری هر روز متفاوت‌تر از گذشته می‌شوند. امروز، اطلاق نام “دفتر کار اداری” به یک چهار دیواری پر شده از میز و صندلی اداری، کمی خنده‌دار به نظر می‌رسد. کارکنان به دنبال فرصت‌های کاری در شرکت‌هایی هستند که توجه به نیازهای متفاوت آن‌ها، ...  ادامه مطلب