دما بر بهره وری تأثیر می‌گذارد

دما بر بهره وری تأثیر می‌گذارد
تاریخ:
۰۸ خرداد ۱۴۰۱
زمانیکه صحبت از یک فضای کاری ایده آل می‌شود، شاخص‌های متعددی در شکل‌گیری آن نقش دارند که دما یکی از آن‌ها می‌باشد که بر بهره وری تأثیر مستقیم دارد و اغلب کارفرمایان به آن توجهی ندارند.در این نوشتار به این موضوع خواهیم پرداخت که چه دمایی برای یک محیط کار می‌تواند ایده آل باشد.
دمای ایده آل محیط کار
همانطور که گفته شد یکی از شاخص‌های قابل توجه در فضای کاری مربوط به حفظ دمای مناسب است. حال سوال آن است که «دمای مناسب» دقیقاً به چه معنا است و چه کسی آن را تعیین می‌کند؟
 فیزیولوژی افراد یکی از فاکتورهای اساسی در تعیین دمای مناسب محیط است. مطالعات نشان داده است که مردان و زنان به دمای محیط کار  واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند که در نتیجه بر بهره‌وری آن‌ها تاثیرگذار است.
 NIOSH (موسسه ملی ایمنی و سلامت کار)   یک حد میانگین را برای دما تعیین کرده است. به طور کلی برای دمای مناسب عدد خاصی وجود ندارد بنابراین توصیه می‌گردد که دمای داخلی بین 68 تا 78 درجه فارنهایت یعنی بین 20 تا 30 درجه سانتی‌گراد حفظ شود.
مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد بهره‌وری کارکنان در محیط هایی با دمای نامناسب بسیار کاهش می‌یابد. از این گذشته، زمانی‌که افراد بیش از حد گرم یا سردشان باشد تمرکز برایشان دشوار خواهد شد. در مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه فناوری هلسینکی منتشر شده است عملکرد محل کار با دمای بین 8.69 درجه و 6.71 درجه فارنهایت( 21  درجه تا 22 درجه سانتی‌گراد) افزایش می‌یابد بنابراین بالاترین بهره وری در دمای حدوداً 22 درجه سانتی گراد است.
مطالعه دیگری در آمریکا نیز نشان می‌دهد که کارکنان مناطق سردسیر اشتباهات بیشتری در حین کار مرتکب می‌شوند.به همین دلیل در این مناطق به طور بالقوه هزینه کار ساعتی یک کارگر را 10 درصد افزایش می‌دهند. همچنین این مطالعه بیان می‌کند که وقتی دمای دفتر از 20 درجه به 29 درجه سانتی گراد رسید، تعداد خطاهای تایپ 44 درصد کاهش یافت و خروجی تایپ 150 درصد افزایش داشت.
بر اساس یک تحقیق دیگر، زمانی‌که دمای اتاق بین 21 تا 25 درجه سانتی گراد باشد، بدن انسان در بهره وری مطلوب خود قرار دارد بنابراین کوچک‌ترین تغییرات در دمای محیط بر کارآیی فرد تأثیر می‌گذارد. در یک تحقیق بر روی کارکنان مرکز تماس مشخص گردید که به ازای هر درجه بالاتر از 25 درجه سانتی گراد، کاهش جزئی در بهره وری (8.1درصد) ایجاد شده است. آن‌ها همان پژوهش  را یک سال بعد نیز تکرار کردند و شاهد کاهش بالاتری در بهره وری (2.2 درصد) به نسبت همان میزان افزایش دما بودند.
هر دمایی بالاتر از دمای بهینه بر عملکرد تأثیر می‌گذارد و منجر به افزایش خطاها، کاهش سرعت و تمرکز می‌شود. علاوه بر این، کارکنان هنگام کار در دمای بالاتر مستعد خستگی و تحریک‌پذیری نیز هستند.
پیشنهادهایی برای بهینه نمودن محیط کار:
  • مدیریت باید با کارمندان خود در مورد بهینه نمودن دمای محیطی گفتگو نماید تا راه حل‌های مناسبی برای شرایط متفاوت اتخاذ گردد که منجر به رضایت نسبی همگان از دمای محیط شود.
  • اگر زمان خاصی از روز محل کارتان خیلی گرم یا خیلی سرد است، با مدیر خود در مورد تنظیم برنامه کاری خود، دورکاری یا نقل مکان به اتاقی دیگر برای بخشی از روز صحبت کنید.
  • لباس مناسب بپوشید، از جمله پوشیدن چند لایه لباس یا نگه داشتن ژاکت و موارد مشابه در محل کار
همانطور که گفتیم عوامل متعددی از جمله ساختار فیزیولوژیکی بدن و جنسیت در تعیین دمای مناسب برای هر فرد تأثیرگذار است و چون دما با بهره وری کارکنان ارتباط مستقیمی دارد باید بیشتر به آن توجه شود.اگر تاکنون در زمستان یا تابستان برای کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی اقتصادی دمای محیط را تغییر می‌دادید بهتر است در این مورد تجدید نظر کنید. با کارکنان‌ صحبت نمایید و شرایطی را برای آن‌ها فراهم آورید تا بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

منبع: https://www.shrm.org/hr-today/news/hr-news/pages/toohottoocold.aspx
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
۶ روند کاری محبوب پس از همه گیری کرونا
 ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

۶ روند کاری محبوب پس از همه گیری کرونا

همه گیری کرونا، جهان را تغییر داد و بر اقتصاد جهان تأثیر گذاشت. مدیران و کارکنان، با چالش‌های جدیدی رو به رو شدند و فعالیت‌های کاری به ناچار، تحولی ناخواسته را تجربه کردند. بسیاری از کسب و کارها پس از گذراندن شوک اولیه ناشی از این همه گیری سراسری، کم‌کم به خود آمدند و با انعطاف بیشتری به ...  ادامه مطلب 
ترندهای سال 2022
 ۱۶ مرداد ۱۴۰۱

ترندهای سال 2022

روندهای طراحی داخلی دفاتر کار در سال ۲۰۲۲ ظاهر و چیدمان دفاتر اداری هر روز متفاوت‌تر از گذشته می‌شوند. امروز، اطلاق نام “دفتر کار اداری” به یک چهار دیواری پر شده از میز و صندلی اداری، کمی خنده‌دار به نظر می‌رسد. کارکنان به دنبال فرصت‌های کاری در شرکت‌هایی هستند که توجه به نیازهای متفاوت آن‌ها، ...  ادامه مطلب 
پنج دلیل برای این‌که دفترتان را مینیمال طراحی کنید
 ۱۲ مرداد ۱۴۰۱

پنج دلیل برای این‌که دفترتان را مینیمال طراحی کنید

معمولاً سلیقه کارفرمایان در انتخاب سبک طراحی داخلی دفتر کار در اولویت است. ولی کارفرمایانی نیز هستند که فارغ از سلیقه شخصی، نیاز کارکنان را اولویت قرار می‌دهند و پیش از آنکه نظر خود را در امر طراحی داخلی دفتر کارشان دخیل کنند، به نیاز کارمندانشان فکر می‌کنند. امروزه، توجه به ...  ادامه مطلب 
چگونه طراحی دفتر خود را، در راستای هویت برند و فرهنگ شرکت نگه داریم؟
 ۰۹ مرداد ۱۴۰۱

چگونه طراحی دفتر خود را، در راستای هویت برند و فرهنگ شرکت نگه داریم؟

هنگامی که از طراحی داخلی اداری صحبت می‌شود، همه ما به یاد مبلمان اداری ارگونومیک، پارتیشن اداری و اتاق‌های جلسه بزرگ و زیبایی آن‌ها می‌افتیم که البته باید وجود داشته باشند؛ اما همواره یک موضوع بسیار مهم نادیده گرفته می‌شود؛ اهمیت هویت برند در طراحی ...  ادامه مطلب