چگونه یک محیط کار سبز طراحی کنیم؟

چگونه یک محیط کار سبز طراحی کنیم؟
تاریخ:
۰۷ تیر ۱۴۰۱
هنگامی که صحبت از یک محیط کار سبز به میان می‌آید ذهن همه ما ناخودآگاه به سمت استفاده از گل و گیاه در فضای کار یا ایجاد دیوارهای سبز در شرکت سوق می‌یابد. اگرچه این تصویر ذهنی، نادرست نیست اما باید اذعان داشت که کامل هم نیست و راه اندازی یک محیط کاری سبز فارغ از اینکه موضوع فعالیت ما چیست، به کارهایی بیش از خرید چند گلدان و کاشت تعدادی درختچه، در فضای روبه‌روی شرکت نیاز دارد. نباید فراموش کنیم که ما چه کارفرما باشیم و چه کارمند، در قبال محیط زیست و  نگهداری آن مسئول هستیم و باید رویکرد حفاظت از محیط زیست در تک تک اقداماتی که برای سازمان انجام می‌شود وجود داشته باشد و به یک اصل کلی فعالیت تبدیل شود؛ از راه اندازی و خرید تجهیزات برای شرکت گرفته تا سایر فعالیت‌هایی که شاید ربط مستقیمی هم به محیط زیست نداشته باشند. برای مثال شاید ما از نقشی که یک صندلی اداری در محل کارمان ایفا می‌کند آگاه باشیم، اما آیا می‌دانیم که این صندلی چه تأثیری بر روی سیاره زمین دارد؟
بله؛ حتی همین صندلی که شما روی آن نشسته‌اید و مشغول مطالعه این مقاله هستید نیز بر محیط زیست اثر دارد. ما در این نوشتار نقش مبلمان اداری را در ایجاد یک محیط کار سبز بررسی کرده‌ایم و به این پرسش کلی پاسخ داده‌ایم که چگونه مبلمان اداری به ایجاد یک محیط کاری سبز کمک می‌کند؟
 
نقش مبلمان اداری در یک محیط کار سبز
وقتی صحبت از محیط زیست به میان می‌آید هر کسب و کاری می‌تواند با تمرکز بر سه جنبه کلیدی پایداری مبلمان اداری، نقش مؤثرتری در حفاظت از محیط زیست داشته باشد. ما در اینجا با اصطلاح"پایداری" به عنوان یک مفهوم به نسبت جدید روبه‌رو هستیم که بهتر است تعریف کوتاهی درباره آن داشته باشیم.
کمیسیون Bruntland سازمان ملل متحد "پایداری" را این‌گونه تعریف کرده است: برآورده کردن نیازهای حال حاضر، بدون به خطر انداختن توانایی نسل‌های آینده. به عبارت ساده‌تر پایداری در هر صنعتی به معنای کاهش مصرف انرژی، کاهش تولید زباله، حفاظت از منابع طبیعی و نیروهای کار است. از این رو مبلمان اداری پایدار، به محصولاتی اشاره دارد که در فرایند طراحی، ساخت و استفاده از آن‌ها کمترین آسیب به محیط زیست وارد می‌شود.
 
اما اجازه بدهید پیش از بررسی جنبه‌های پایداری مبلمان اداری، با نگاهی دقیق‌تر به آمار و ارقام، درباره نقش مبلمان اداری در محیط زیست صحبت کنیم. براساس برآوردهای آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده‌، هر سال حدود7/7میلیون تن مبلمان اداری در محل دفن زباله‌های کشور آمریکا یافت می‌شود و این چرخه‌ای است که هرگز نمی‌توان برایش پایانی تصور کرد؛ زیرا مبلمانی که سر از محل دفن زباله‌ها درآورده‌اند حتماً با نمونه‌های دیگر جایگزین شده‌اند!
آمار دیگری نشان می‌دهد که در سال 2015، هزینه‌ای بالغ بر 2.10 میلیارد دلار صرف تولید، فروش مبلمان و تجهیزات اداری در ایالات متحده شده است. با استناد به همین دو رقم بزرگ که مربوط به تنها یک کشور است؛ می‌توان فهمید که چرا باید به سمت پایداری مبلمان اداری حرکت کنیم.
سه جنبه کلیدی پایداری مبلمان اداری
ما موضوع پایداری مبلمان اداری را از سه منظر کلی مورد بحث قرار می‌دهیم: مواد تشکیل دهنده و فرایند تولید ، چرخه زندگی و در نهایت پایان عمر محصولات و بازیافت آن‌ها
 
مواد تشکیل دهنده و فرایند تولید مبلمان اداری
اگر مبلمان اداری را مجموعه‌ای از وسایل مانند میز اداری، صندلی اداری، کتابخانه ، فایل و پارتیشن بدانیم که در کنار هم می‌توانند یک محیط کاری را تجهیز کنند و هر کدام از این وسایل را به عنوان  قطعه‌ای از یک پازل در نظر بگیریم، می‌توانیم ادعا کنیم که زندگی هر قسمت از مبلمان اداری شامل دو بخش کلی است. بخش نخست از ساخت و تولید شروع می‌شود، تا زمانی‌که به دست مصرف‌کننده می‌رسد. تعهد به مبلمان اداری پایدار در این مرحله، شامل در نظر گرفتن مسیر مواد اولیه تا کارخانه، تولید محصول و در نهایت تحویل به مشتری است.
مواد، نخستین و شاید راحت‌ترین بخشی است که می‌توان بررسی کرد. تولیدکنندگان معتبر می‌توانند فهرستی از مواد تشکیل دهنده محصولاتشان را ارائه دهند. این لیست می‌تواند دقیقاً به شما بگوید چه چیزهایی در مبلمانی که خریداری می‌کنید وجود دارد. شما باید از مصرف مواد غیرقابل استفاده و شیمیایی نگران‌کننده مانند رنگ‌های بنزیدین، تخریب‌کننده‌های ازون، کروم شش ظرفیتی، برخی از فتالات‌های خطرناک و بازدارنده های شعله PBDE اجتناب کنید.
انتشار مواد آلی فرار از مصالح ساختمانی و اثاثیه می‌تواند یکی از منابع اصلی در آلودگی هوای درون یک ساختمان باشند. بنابراین توجه به استانداردهای بسیار دقیق و جامع جهت کاهش انتشار این مواد در محیط های داخلی بسیار حائز اهمیت است.
چرخه زندگی و طول عمر مبلمان اداری
در بخش قبل گفتیم که هر قطعه از یک مبلمان اداری دو زندگی دارد و مرحله دوم از زمانی آغاز می‌شود که آن محصول به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد و از آن استفاده می‌کند. این چرخه، زمانی به پایان می‌رسد که آن محصول دیگر کارایی نداشته باشد؛ از این رو هرچه مدت زمان استفاده از کالایی بیشتر باشد، پایدارتر است.
به همین دلیل مهم است که به عنوان خریدار، درست عمل کنید. مبلمان اداری اگر با کیفیت باشند نه تنها با دوام هستند بلکه می‌توان آن‌ها را تعمیر و در برخی مواقع ارتقاء داد و چنین کالاهایی دوستداران واقعی محیط زیست هستند.
فراموش نکنید میانگین عمر یک دارایی ثابت مثل مبلمان اداری حدود هفت سال است و تعویض کامل اقلام قبل از هفت سال، اتلاف وقت و هزینه‌بر است.
 
پایان عمر و بازیافت مبلمان اداری
وقتی شخصی در یک شرکت بازنشسته می‌شود، او را یک باره بیرون نمی‌کنند و احتمالاً برنامه‌هایی برای جانشینی وی وجود دارد. البته در مواردی هم آن فرد با سمت شغلی دیگری، مجدد به کار مشغول می‌شود. آیا در مورد یک میز اداری هم می‌توان به همین شکل عمل کرد؟
شاید با طرح چند پرسش بتوان تصمیم جدیدی برای یک میز یا صندلی اداری فرسوده و از رده خارج شده گرفت: آیا می‌توان آن‌ها را به شکل دیگری به کار گرفت و یا در جای دیگری از شرکت استفاده کرد؟ آیا قطعات و اجزای سازنده میز یا صندلی اداری بازیافت می‌شوند؟ آیا می‌‌توان آن‌ها را به یک سازمان نیازمند اهداء کرد؟
هر کسب وکاری که اصل تفکرش پایداری است باید بیش از همه نسبت به آینده بشر متعهد باشد، این مسئولیت‌ می‌تواند جلوگیری از انباشته شدن میز و صندلی بر روی زباله های 7/7 میلیون تنی باشد که در بالا به آن اشاره کردیم.

چگونه محیط کارمان را سبزتر کنیم؟
ما با مفهوم پایداری آشنا شدیم و دانستیم که برای داشتن مبلمان اداری پایدار باید چه موضوعاتی را مد نظر قرار دهیم. محیط کار سبز را،تنها استفاده از گل و گیاه در کنار میز و صندلی اداری ما نمی‌سازد؛  بلکه مجموعه اقداماتی است که در یک شرکت انجام می‌شود تا به حفاظت از محیط زیست منجر شود. 
اما چه کارهایی را می‌توان به صورت عملی انجام داد؟ ما در ادامه فهرستی از اقدامات قابل پیاده در هر شرکت یا اداره ای را آماده کرده‌ایم. آن ها را به یاد بسپارید و استفاده کنید. همواره در نظر داشته باشید، نتایج بزرگ و ارزنده حاصل قدم های بسیار کوچکی است که برمی داریم.
 
  1. مبلمان اداری خود را آگاهانه انتخاب کنید. آگاهانه، به مفهوم دقت در انتخاب وسایل مورد نیاز و البته تولیدکننده است.
  2. از وسایل خود مراقبت کنید.
  3. اگر قدیمی و به دردنخور شدند سعی کنید آن‌ها را بازیافت کنید.
  4. اگر قصد خرید مبلمان جدید دارید، به مفهوم پایداری توجه کنید، سؤالات بیشتری‌از خود بپرسید و اگر با یک شریک طراحی داخلی کار می‌کنید، پیشاپیش آن‌ها را از نیازهای خود مطلع کنید.
  5. اگر میز یا صندلی اداری فرسوده و به دردنخور دارید هر کاری می‌توانید انجام دهید تا آن‌ها را از محل دفن زباله دور نگه دارید. می‌دانیم که بازیافت یک صندلی اداری معیوب سیاره زمین را نجات نخواهد داد؛ اما یک راه حل آسان است که ما را از اضافه کردن یک قلم به انبوه زباله‌ها باز می‌دارد و این خود یک قدم کوچک اما مفید است.
  6. با مدارس محلی، مساجد، مؤسسات غیرانتفاعی و خیریه تماس بگیرید. شاید میزی که برای شما تبدیل به یک معضل بزرگ شده است برای دیگری یک کالای با ارزش محسوب شود.
  7. اگر صندلی اداری معیوبی دارید حتماً با ما تماس بگیرید تا شما را با استارت آپی‌که زیرمجموعه مبلمان اداری الوند است آشنا کنیم. Rechair به شما کمک می‌کند تا صندلی اداری‌تان را مثل روز اول سالم و کارآمد کنید.
 
و در نهایت زمانی‌که پایداری را در اولویت کاری خود قرار دهید، حتی کارهای کوچکی که انجام می‌دهید تفاوت بزرگی ایجاد خواهند کرد.همان‌طور که استفاده مجدد از میز و صندلی های اداری و یا بازیافت آن‌‌ها یک گام به سمت دنیایی بهتر برای خودمان و آیندگان است.


منبع:
-friendly-eco-design-furniture-office-https://www.newdayoffice.com/blog/sustainableworkplace
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب