ایده‌هایی برای طراحی داخلی اداری

ایده‌هایی برای طراحی داخلی اداری
تاریخ:
۲۸ تیر ۱۴۰۱
چگونه یک دفتر کار خلاقانه داشته باشیم
ایجاد یک محیط کاری که کارکنان را تشویق کند هر روز سر کار بیایند، یکی از دلایل اهمیت طراحی داخلی دفتر کار است. فضای کاری که در آن افراد مانعی برای خلاقیت و ایده‌پردازی خود نمی‌بینند، تاحدودی به طراحی ارتباط دارد. برای مدیرانی که کارمندان‌شان را به‌عنوان نیرویی خلاق و سازنده می‌انگارند، طراحی داخلی فضای کارشان یک اولویت است. از این رو یک محیط اداری باید هوشمندانه طراحی شود تا کاربردی باشد و در عین زیبایی، حواس را نیز پرت نکند. البته طراحی اداری برای هر دفتر کاری به حوزه فعالیت آن نیز بستگی دارد؛ برای مثال یک شرکت تبلیغاتی نیاز به فضایی خلاقانه دارد و شاید از طراحی آن نتوان برای یک شرکت فروشنده خوراک دام و طیور استفاده کرد. ایجاد یک محیط کار ایمن، سالم، حمایت کننده و شاد می‌تواند بسیار اثربخش باشد. کار کردن در چنین محیطی ذهن را برای فعالیت بیشتر و بهتر کمک می‌کند و این آن‌چیزی است که همه شرکت‌ها در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کنند به آن نیاز دارند.
در این مقاله شما را با ایده‌هایی آشنا می‌کنیم که به کار گرفتن ترکیبی از آن‌ها می‌تواند فضای کارتان را به جایی، نه تنها برای کار کردن بلکه به محیطی برای لذت بردن تبدیل کند؛ خواه یک ساختمان باشد یا یک دفتر کوچک.
 
10 ایده برای طراحی داخلی دفتر کار
1. از بافت ها استفاده کنید
بافت‌ها از بهترین گزینه‌های یک طراح داخلی هستند. بافت در طراحی دکوراسیون داخلی به‌عنوان «حسی که از لمس سطح اشیاء می‌گیریم» تعریف می‌شود. مثلاً هنگامی که دست خود را روی سطح یک میز چوبی می‌‌کشید یا وقتی در کاناپه چرمی فرو می‌روید، از هر کدام حسی دریافت می‌کنید که با بافت آن در ارتباط است. نکته جالب در این باره این است که حتی زمانی‌که عکسی از دکوراسیون یک دفتر کار می‌بینید نیز همان حس را دریافت می‌کنید و این همان چیزی است که باعث شده بافت مهم باشد. 

2. ترکیب مناسب کمال و سادگی را فراموش نکنید
یک طراح فضای اداری باید قادر باشد میان کمال و سادگی تعادل برقرار کند و آن را حفظ کند. یک فضای اداری به همان اندازه که به مبلمان اداری نیاز دارد به وسایل دکوری مانند گیاهان، تابلوها و دیوارهای طرح دار نیز نیازمند است. البته مرز باریکی میان ایجاد تعادل و زیاده‌روی در استفاده از هر کدام وجود دارد. منحرف شدن از مسیر درست، نتیجه‌اش کاهش بهره وری است و کدام یک از ما  آن را دوست دارد؟

3. از رنگ‌های مختلف استفاده کنید
امکان ندارد از طراحی داخلی فضای اداری صحبت شود و از رنگ‌ها سخنی به میان نیاید. یک فضای اداری لزوماً نباید تم ساده و کسالت بار سفید یا خاکستری داشته باشد. بهتر است از رنگ‌های متنوع استفاده کنید.
برای بخشی از دفتر کارتان از رنگ‌های انرژی‌بخش که درست با هم ترکیب شده‌اند استفاده کنید؛ فضای دیگری را با رنگ‌های آرام‌بخش پر کنید و جایی را به رنگی درآورید که خلاقیت کارکنانتان را هدف قرار دهد تا هم از آن لذت ببرید و هم بهره‌وری داشته باشید.

4. اتاق کنفرانس، مرکز اصلی تصمیم‌گیری
اتاق کنفرانس به‌عنوان مهم‌ترین فضا در طراحی داخلی اداری شناخته می‌شود. از این رو طراحی درست آن حائز اهمیت است. محیطی که بیشترین همکاری‌ها در آن اتفاق می‌افتد و تصمیمات بزرگ در آن گرفته می‌شود. اتاق کنفرانس به همان اندازه که به میز و صندلی اداری ارگونومیک نیاز دارد، باید زیبا و خاص باشد. از آنجا که پذیرایی از مهمانان نیز معمولاً در اتاق کنفرانس اتفاق می‌افتد باید طراحی آن در راستای هویت بصری کل شرکت باشد. 
ما در مقاله‌ای با عنوان چگونه طراحی یک اتاق کنفرانس استاندارد می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند؟ از اهمیت این اتاق خاص گفته‌ایم.  
5. اشکال مختلف را امتحان کنید
دنیای اشکال در طراحی داخلی اداری بسیار بزرگ است و فضای زیادی برای خلاقیت وجود دارد؛ زیرا همیشه می‌توانید از اشکال و موادی استفاده کنید که معمولاً در یک فضای اداری دیده نمی‌شوند. افزودن یک ساختار دایره‌ای شکل یا راه راه به یکی از دیوارها می‌تواند کل فضا را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی افزودن یک عنصر کوچک به فضای کار تأثیر زیادی بر جذابیت بصری دارد و نباید به سادگی از آن عبور کرد.
 
6. فضا را مدرن کنید
یکی از روندهای اخیر در طراحی داخلی اداری، طراحی مدرن است. در این رویکرد به سادگی و زیبایی هم‌زمان توجه می‌شود و همه چیز به شکلی است که کارکنان بهترین بهره را از آن ببرند.
می‌توانیم با افزودن مبلمان اداری مینیمال مانند یک صندلی اداری توری، یک میز شیک و یا یک گیاه به نتایج دلخواه برسیم. اضافه کردن مبلمانی مانند کتابخانه‌های فلزی و چوبی نیز به فضاسازی کمک می‌کند. در این رویکرد می‌توان ماهیت طراحی یک اتاق نشیمن را در یک فضای اداری نیز گنجاند؛ چرا که محیط راحتی ایجاد می‌کند و به تمرکز بهتر کمک خواهد کرد. در این مقاله بیشتر درباره محیط اداری مدرن بخوانید.
 
7. از طبیعت الهام بگیرید
گنجاندن عناصری از طبیعت در یک دفتر کار به خلق فضایی مثبت و آرام منجر می‌شود که تمرکز را در پی دارد. افزودن وسایل چوبی و سنگی به محیط، استفاده از بافت‌های طبیعی برای دیوارها و کفپوش‌ها محبوب شده‌اند و طراحان داخلی اداری نیز در تلاش هستند تا با این اقدامات ما را به طبیعت متصل کنند و چه چیزی بهتر از اینکه در دفتر کاری باشیم که به هر کجایش نگاه می‌کنیم به یاد طبیعت بیفتیم!
 
8. مبلمان اداری خلاقانه در فضاهای منعطف
دور شدن از روش‌های سنتی ساختار اداری، نتایج زیادی به‌همراه داشته که یکی از آن‌ها گرایش به ایجاد فضاهایی در شرکت‌هاست که با یک هدف طراحی نشده‌اند و برای کارهای دیگر نیز استفاده می‌شوند. آنچه که باعث شده تا طراحان به راحتی به خلق چنین فضاهایی اقدام کنند، تغییراتی است که در تولید مبلمان اداری در چند سال اخیر پدید آمده است.
مبلمان اداری منعطف مثل میزهای تاشو و یا با قابلیت تنظیم ارتفاع و صندلی های ارگونومیک ساده و شیک با پارتیشن‌های اداری تمام شیشه‌ای و چوبی، قفسه‌های متحرک از جنس چوب و کتابخانه‌های مینیمال همه به کار گرفته می‌شوند تا شما یک فضای منعطف داشته باشید و در موارد متعدد بتوانید از آن استفاده کنید.
 
9. فضاهای کاری خلاقانه
اینترنت، کار جهانیان را آسان کرده است.دسترسی راحت به آن در هر قسمت از یک فضای اداری یعنی نجات کارمندان از نشستن مداوم روی صندلی‌ها و ترویج فرهنگ کار سالم. کارکنان نیاز به تحرک دارند و این تحرک نه فقط به جسم که به ذهن نیز کمک می‌کند. داشتن فضاهایی برای استراحت یا انجام کارهای مشارکتی در محیط های اداری امروزی که استفاده از اینترنت در آن‌ها به راحتی امکان پذیر است به یک اصل تبدیل شده و طراحان را واداشته تا برای ایجاد چنین فضاهایی با کارفرمایان وارد مذاکره شوند. وجود چنین فضاهایی یعنی دور شدن از مناطق کاری تعیین شده برای کارمندان و این یعنی شادابی ذهن؛ چرا که تغییر مکان می‌تواند به خلاقیت بیشتر کمک کند. 
 
10. شفاف باشید
علاوه بر اینکه شفافیت در عملکرد باید سرلوحه کاری هر شرکتی باشد، استفاده از آن در طراحی محیط اداری نیز نتیجه بخش است. انتخاب شیشه‌های شفاف به جای مات یا نیمه مات بهترین راه القای شفافیت در فضای کاری شماست. هرچند استفاده از پارتیشن‌های تمام شیشه‌ای بیشتر برای جداسازی فضا استفاده می‌شوند اما نباید از یاد برد که همین سطح شیشه‌ای شفاف می‌تواند به ایجاد حس تعلق افراد به محیط کارشان کمک کند. کارکنان در چنین فضایی، به چنین پارتیشن ‌هایی به عنوان جداکننده‌هایی بین خودشان ، همکاران و مدیران نگاه نمی‌کنند.
ما در این مقاله به 10 ایده پرداختیم که می‌تواند به شما کمک کند تا فضای کاری بهتری برای خود و کارکنان‌تان بسازید. البته ایده‌های بسیار دیگری نیز وجود دارد. شما با توجه به نیاز و بودجه خود می‌توانید تصمیم بگیرید که از مبلمان اداری منعطف استفاده کنید یا از بافت‌ها. رنگ دیوارها را تغییر دهید و یا پیش از همه به فکر ساختن یک اتاق کنفرانس عالی باشید. همه را نیز می‌توانید یک‌جا به کار بگیرید. اصل این است که از ایده های نو استقبال کنید و تفکرات نوآورانه را به کار ببندید تا دفتر کاری بسازید که نه خودتان و نه کارمندان‌تان نخواهند آن را ترک کنند. نیروی کار امروز به تمرکز و آرامش نیاز دارد تا بتواند بهره وری خود را افزایش دهد و چه چیزی بهتر از یک فضای کار دوست داشتنی و آرام می‌تواند نیاز او را برطرف کند؟

منبع: https://foyr.com/learn/innovative-ideas-for-office-interior-design/

 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
       _____    
      | _ |   
 _  _ ____| |_| |__ __
| | | ||_ /\____ |\ \/ /
| |_| | / / .___/ / > < 
 \__, |/___|\____/ /_/\_\
 __/ |         
 |___/          
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب