طراحی اداری مینیمال چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

طراحی اداری مینیمال چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
تاریخ:
۰۵ مرداد ۱۴۰۱
اگر در چند سال گذشته برای خرید مبلمان اداری به یک شرکت تولیدکننده سر زده باشید، حتماً جملاتی شبیه آنچه در ادامه می‌آید را به یاد می‌آورید: طراحی این میز اداری، مینیمال است؛ اگر می‌خواهید فضای دفتر کارتان مینیمال باشد، این پارتیشن و مبلمان ارگونومیک برای شما مناسب است. اما واقعاً این اصطلاح به چه معناست؟ آیا همه آن چیزهایی که فروشنده به عنوان کالای مینیمال به شما معرفی کرده، واقعاً چنین خصوصیتی را داشته‌اند؟
چرا ما به طراحی داخلی مینیمال برای دفاتر کار نیاز داریم؟ و چه ویژگی هایی دارد؟ اگر هنوز برای این پرسش‌ها، پاسخی نیافته‌اید با ما همراه باشید تا شما را با این مفهوم و کاربردش در طراحی داخلی اداری بیشتر آشنا کنیم.

مینیمال به چه معناست؟
مینیمال (minimal) یک واژه انگلیسی به معنی حداقل است و طراحی مینیمالیستی سبکی جدید در معماری، که در آن خلوت بودن، کم بودن یا به عبارت دیگر حداقل بودن همه چیز حرف اول را می‌زند.
مینیمالیسم، زیبایی شکل و فرم را برجسته کرده و هرگونه جزئیات اضافی را از فضا حذف می‌کند. این یک شکل از طراحی است که هدف آن برقراری ارتباط با ذات هر چیز است تا به کاربر اجازه دهد خلوص و ظرافت را تجربه کند.
در طراحی مینیمالیستی، عناصر مختلف سعی در انتقال پیام سادگی دارند و ساده بودن حرف اول را می‌زند؛ ولی این به معنای حذف کامل تزئینات نیست؛ بلکه تمام قطعات، وسایل و جزئیات به اندازه‌ای استفاده می‌شوند که کسی نمی‌تواند برای بهبود طرح، چیزی را از آن حذف کند.

هدف از طراحی داخلی مینیمال چیست؟
سبک مینیمالیستی برای دهه‌ها در فضای داخلی غربی وجود داشته است و برخی ظهور آن را پاسخی به هرج و مرج زندگی شهری توصیف می‌کنند. اما این سبک سابقه‌ای بس طولانی دارد؛ چرا که عادت به ماندن در فضاهای خالی که تخیل انسان را تحریک می‌کند به سنت‌های خاور دور برمی‌گردد. برخی منشأ فلسفه این طراحی را فرهنگ ژاپنی می‌دانند که خود ریشه در فلسفه ذن دارد.
اکنون بسیاری از کسب و کارها که نیروی کار خود را در اولویت قرار داده و بر سلامت و رفاه آن‌ها تمرکز کرده‌اند به این سبک از طراحی داخلی گرایش دارند؛ چرا که هدف آن ایجاد محیطی آرام و بسیار کم استرس برای کارمندان است.

چگونه یک دفتر کار مینیمال داشته باشیم؟
در یک دفتر کار به سبک مینیمال با تعداد محدودی از رنگ‌ها سر و کار داریم؛ اما این اصلاً به معنای استفاده از یک طیف رنگی بی‌روح و خسته‌کننده نیست. برای مثال، رنگ سفید که فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد، می‌تواند با آبی، سرمه‌ای یا خاکستری ترکیب شود تا فضای جذاب‌تری پدید آید. استفاده از رنگ‌های ملایمی مثل سبز یا صورتی پاستلی نیز گزینه‌های خوبی برای ساخت یک فضای مینیمال هستند. در چنین دفاتری لوازم اضافی و تجملاتی جایی ندارند، در عوض همه تمرکز باید بر روی انتخاب مبلمان اداری باشد. چرا؟ چون در یک دفتر کار که قرار است به سبک مینیمال طراحی شود، مبلمان اداری فقط برای استفاده کاربران نیست؛ بلکه عنصر اصلی تزئینی هم به حساب می‌آید!
از آنجا که در چنین سبکی تأکید زیادی بر فرم اشیاء وجود دارد هر نوع مبلمانی را نمی‌توان انتخاب کرد. مثل همیشه اولویت با مبلمان اداری ارگونومیک است اما با ظاهری ساده، زیبا و کاربردی. استفاده از میز و صندلی ارگونومیک و راحت در هماهنگی کامل با این سبک است؛ چرا که هدف، رسیدن به آرامش در محیط کار است و بدون داشتن چنین مبلمانی در فضای کاری نمی‌توان احساس راحتی داشت. از سوی دیگر به دلیل استفاده از حداقل وسایل و حذف اضافات در محیط، مبلمان و لوازمی که در فضا هستند بیشتر در معرض دید قرار دارند؛ پس باید به بافت‌ها و کیفیت موادی که مبلمان اداری از آن‌ها ساخته شده‌اند توجه بیشتری معطوف کرد. چوب و فلز، مواد غالب در چنین دفاتری هستند، زیرا به خوبی با شیشه، سرامیک و سنگ هماهنگ می‌شوند.

مزایای استفاده از طراحی داخلی مینیمال
تحقیقات نشان داده است که حواس پرتی در محل کار، بهره وری را تا 40 درصد کاهش و میزان اشتباه را تا 27 درصد افزایش می‌دهد. مینیمالیسم در محل کار به افراد اجازه می‌دهد از شر تمام وسایلی که حواس را پرت می کنند، خلاص شوند. ما در یک دفتر مینیمال فقط به وسایلی نیاز داریم که واقعاً به کارمان می‌آیند. بنابراین اگر می‌خواهید چنین سبکی را برای دفتر کار خود در نظر بگیرید، باید سعی کنید تنها چیزهایی را انتخاب کنید که واقعاً برای انجام کارتان ضروری است. حضور کارکنان در یک محیط کاری آرام که عوامل حواس پرتی در آن به حداقل رسیده‌ است، افزایش بهره‌وری را به دنبال دارد.
محافظت از محیط زیست دیگر مزیتی است که در این نوع طراحی به آن دست می‌یابیم. با خرید وسایلی که واقعاً به آن‌ها نیاز داریم یک قدم در راستای خرید کم‌تر و صرفه‌جویی بیشتر کمک خواهیم کرد.
آرامش، زیبایی و سادگی یک فضای مینیمالیستی انکارناپذیر است؛ اما دستیابی به آن، بیش از انتخاب چند تکه مبلمان اداری با پس‌زمینه‌ای سفید است که می‌تواند باعث ایجاد احساس سردی در فضا شود.
استفاده از این سبک در طراحی داخلی یک دفتر کار، انتخابی عمل گرایانه است. حضور کارکنان در محیطی ساده، تمیز و مرتب کارها را آسان‌تر کرده و حواس افراد را پرت نمی‌کند. برای رسیدن به یک طراحی مینیمال به نکات بسیاری باید توجه کرد، از رنگ فضا گرفته تا طرح و فرم مبلمان اداری. همچنین بافت وسایلی هم که در فضا قرار می‌گیرند مهم است. استفاده از مبلمان اداری ارگونومیک، نه تنها صرفه اقتصادی را به همراه دارد بلکه ضامن سلامتی کارکنان نیز است.
 مینیمالیسم علاوه بر طراحی، قابل تعمیم به موارد مختلف از جمله  فرآیند‌های کاری‌ است. با داشتن چنین رویکردی می‌توان فکر کرد که آیا انجام تمام پروسه‌هایی که تعریف کرده‌‌ایم، ضروری است؟ آیا به شکلی که اکنون کارها صورت می‌گیرد، در زمان صرفه‌جویی می‌شود؟ آیا ما هنوز هم به تشریفات متعددی که وجود دارد، نیازمندیم؟ آیا همه گزارش‌ها و تحلیل‌ها مهم هستند؟
در یک کلام باید گفت برنامه‌ریزی بهتر برای کار و از میان بردن عواملی که حواس‌پرتی‌ را به دنبال دارد، همراه با سازماندهی فضای فیزیکی کار به سبک مینیمال، مزایای بی شماری برای کل یک سازمان به ارمغان می‌آورد.
اگر به دنبال ایجاد دفتر کاری به سبک مینیمال هستید حتماً با مشاوران ما در مجموعه الوند تماس بگیرید.
 

منابع:
https://www.elledecor.com/design-decorate/interior-designers/a27471472/minimalist-interior-design-tips/
https://nowystyl.com/en/knowledge/inspirations/79/minimalist-style-office-when-less-more/
 

 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب