چگونه طراحی دفتر خود را، در راستای هویت برند و فرهنگ شرکت نگه داریم؟

چگونه طراحی دفتر خود را، در راستای هویت برند و فرهنگ شرکت نگه داریم؟
تاریخ:
۰۹ مرداد ۱۴۰۱
هنگامی که از طراحی داخلی اداری صحبت می‌شود، همه ما به یاد مبلمان اداری ارگونومیک، پارتیشن اداری و اتاق‌های جلسه بزرگ و زیبایی آن‌ها می‌افتیم که البته باید وجود داشته باشند؛ اما همواره یک موضوع بسیار مهم نادیده گرفته می‌شود؛ اهمیت هویت برند در طراحی دفتر کار.
بیشتر سازمان‌ها، بر روی توسعه و بهبود وب‌سایت و لوگوی خود تمرکز می‌کنند تا آن‌ها را به بهترین شکل جلوه دهند؛ اما توجه کمی به ظاهر فیزیکی دفتر کار خود دارند؛ این در حالی‌ است که طراحی یک محیط کاری می‌تواند متأثر از هویت برند و فرهنگ سازمانی آن باشد و از این طریق با مشتریان و کارمندان خود ارتباط برقرار کند.
برخی تحقیقات نشان می‌دهند، فرهنگ یک شرکت که به ارزش‌ها و باورها اشاره دارد، چنان‌چه در طراحی داخلی وارد شود، می‌تواند به یک مزیت پایدار برای آن شرکت تبدیل شود و راهکاری عالی برای جذب، حفظ کارکنان و مشتریان باشد.
از سوی دیگر، هویت برند به عنوان شخصیت یک کسب و کار، مجموعه‌ای از ارزش‌ها و ویژگی‌هایی است که یک برند در محصولات و خدمات خود جای می‌دهد و تمایل دارد افراد در تعامل با برند، آن‌ها را تجربه کنند. به بیانی ساده‌تر، هویت برند، احساسی است که با یادآوری آن کسب و کار در افراد ایجاد می شود. برای همین است که گنجاندن شخصیت شرکت در طراحی داخلی فضای کار، بر ادراک برند، بهره وری و درآمد تأثیر می‌گذارد.
حال که به ارزش توجه به فرهنگ سازمانی و هویت برند پی بردیم، وقت آن است که به این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توانیم طراحی دفتر خود را، در راستای هویت برند و فرهنگ شرکت نگه داریم.
با ما همراه باشید تا نکات مهمی را با شما در میان بگذاریم.
 
ارزش‌های فرهنگی و غالب خو د را تعیین کنید
هر سازمانی، ارزش‌های فرهنگی و پیامی برای انتقال دارد. قبل از انتخاب طرح برای فضای داخلی دفتر کارتان، نیاز است تا وقت بگذارید و مشخص کنید که چه چیزهایی در کار شما و برایتان، ارزش محسوب می‌شود.
اگر قرار است شرکت خود را یک دوستدار محیط زیست معرفی کنید، باید آن را در طراحی داخلی خود نمایان سازید. اگر کار گروهی برای شما یک ارزش است، طرحی برای اقرار آن پیدا کنید.
پس از این که فهرستی از ارزش‌های اصلی و فرعی تهیه کردید، به آن‌ها اولویت بدهید تا بر مبنای آن، کار را شروع کنید.
در این مورد با کارمندان هم مشورت کنید؛ شاید آن‌ها به نکاتی اشاره کنند که از نظر شما دور مانده است.

رنگ‌ها را ترکیب کنید تا هویت برند شما را منعکس کنند
اغلب افراد از آزمایش رنگ‌ها در دفتر کار می‌ترسند و معمولاً ساده‌ترین راه را انتخاب می‌کنند؛ استفاده از رنگ‌های خنثی و بعضاً کسالت‌بار.
در حالی که استفاده از رنگ‌های برند و ترکیب درست آن‌ها با رنگ های دیگر، نه تنها هویت آن را به اشتراک می‌گذارد، بلکه باعث جذابیت بیشتر دفتر کار می‌شود.
ابتدا مشخص کنید قرار است چه پیامی به مخاطبان انتقال دهید و بر اساس آن دست به انتخاب بزنید. رنگ‌هایی را برگزینید که از طرف شما صحبت کنند. هر رنگ، برای انتقال پیامی متفاوت استفاده می‌شود؛ رنگ‌های پررنگ مانند قرمز یا نارنجی، نشان از انرژی و جنبش دارند و رنگ سبز، می‌تواند برای نشان دادن طراوت یا قدردانی از طبیعت باشد. از رنگ آبی می‌توانید برای القای حس وفاداری و از رنگ‌های خنثی برای اتاق کنفرانس استفاده کنید تا فضا روشن‌تر و آرام‌تر به نظر برسد و البته، رنگ‌هایی را انتخاب ‌کنید که به خوبی با رنگ‌های لوگو و هویت گرافیکی شما در هماهنگی باشند.

با استفاده از هویت برند، در تجربه فیزیکی و مجازی مشتری ثبات ایجاد کنید
مطالعه‌ای در مورد انتظارات مشتریان، نشان می‌دهد که انتظار مصرف‌کنندگان از یک برند چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی، تاحدودی یکسان است.
افراد از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند تا از در دسترس بودن محصول مطمئن شوند، نظرات مشتریان را مشاهده کنند و بعد از آن، برای خرید به فروشگاه شما مراجعه می‌کنند. از این رو حفظ ثبات در تجربه مشتری از وب‌سایت و مکان فیزیکی، بسیار مهم است.
شرکت‌ها معمولاً در راستای ارائه تأثیری خوب از طریق وب‌سایت تلاش زیادی می‌کنند؛ اما فراموش می کنند که همین کار را در مکان فیزیکی نیز انجام دهند؛ سعی کنید همه آنچه که از طربق وب سایت خود به مشتری القاء می‌کنید، در فضای حقیقی هم وجود داشته باشد. 

نقش رفاه کارکنان را  در هویت و فرهنگ سازمانی جدی بگیرید
مطالعه‌ای نشان می‌دهد، همبستگی بالایی بین مشارکت کارکنان و رضایت آن‌ها از محل کار وجود دارد. رضایت‌مندی از فضای اداری، باعث افزایش تعامل بین کارمندان می‌شود.
توجه و مشارکت کارکنان هنگام طراحی فضای اداری یک شرکت بسیار مهم است. کارمندان باید تشویق شوند تا ایده‌هایی به شما بدهند که با هویت برند مطابق است. این کار نه تنها به شما کمک می‌کند تا فضایی مناسب برای کارمندان و مشتریان ایجاد کنید، بلکه باعث می‌شود تا آن‌ها احساس کنند بخشی از فرآیند تصمیم‌گیری هستند.
  
هویت بصری شرکت را براساس هویت برند و فرهنگ سازمانی آن، ترسیم کنید
هویت بصری، جزء اصلی هویت برند است و بر استفاده از جنبه‌های بصری برای تحریک تجربیات و احساسات نسبت به برند، تمرکز دارد. برای مثال، رنگ سفید روی قرمز معمولاً ما را به یاد کوکاکولا می‌اندازد. اما آیا باید تنها از رنگ‌های لوگو در دفتر خود استفاده کنید؟
پاسخ واضح است: خیر؛ برعکس عمل کنید. لوگو معمولاً در نقاط مختلف یک دفتر کار به نمایش گذاشته می‌شود و قرار نیست همه جا به یک رنگ دربیاید؛ پس به دنبال رنگ‌های مکمل باشید. استفاده از رنگ‌های مکمل لوگو باعث می‌شود تا رنگ غالب در برند، بیشتر به چشم آید.

با استفاده از هویت برند، برای مخاطبان خود آگاهی ایجاد کنید
ایجاد آگاهی از برند باید یک فرآیند مستمر برای شرکت هایی باشد که در تلاش برای موفقیت هستند. آیا می توانید صادقانه بگویید که افراد زیادی وجود دارند که از وجود شما خبر دارند؟
طراحی دفتر کار می‌تواند به تیم بازاریابی در آگاهی از برند کمک کند و منعکس کننده چیزی باشد که سازمان شما به آن باور دارد. برای مثال، یک دفتر سبز که در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند و کار در فضای باز را تشویق می‌کند، پیامی واضح می‌فرستد: شرکت در حفاظت از محیط زیست سرمایه‌گذاری کرده است.
شما باید فراتر از قرار دادن نام برند و لوگوی شرکت خود بر روی در و دیوار بروید؛ به سراغ رسانه های دیگری بروید که می‌تواند شما را در اذهان ماندگار کند. برای مثال می‌توانید در مواقعی خاص، هدایای متفاوتی برای مشتریان خود انتخاب کنید و لوگوی خود را همراه آن کنید یا می‌توانید یک نشریه منتشر کنید و آن را به دست مخاطبان، چه بالقوه و چه بالفعل برسانید.
امروز دیگر کارفرمایان به طراحی داخلی اداری به چشم یک کار غیر ضروری نگاه نمی کنند و به این باور رسیده اند که اندکی وقت و هزینه برای آن می تواند چه نتایجی به دنبال داشته باشد.
طراحی اداری اگر به شکل درستی انجام شود و در راستای هویت برند باشد، نه تنها بر بهره وری اثرگذار است که می‌تواند به‌عنوان یک سخن‌گو برای سازمان عمل کند. سخن‌گویی که با زبان بی‌زبانی از ارزش‌ها و فرهنگ غالب بر شرکت صحبت می‌کند. راه های بسیاری برای این امر وجود دارد که ما در این نوشتار به برخی از آن ها اشاره کردیم؛ اما شاید جالب ترین چیزی که امروز همه کارشناسان در طراحی یک دفتر اداری بر آن اتفاق نظر دارند و پیش از این کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت، نقش کارمندان در طراحی اداری داخلی است. در طراحی اداری باید کارمندان را از دو منظر مورد توجه قرار داد: نخست این که آن‌ها کاربران نهایی دفتر کار هستند و رفاه و آسایش آن‌ها باید اولویت باشد. مورد دوم مشارکتشان در امر طراحی داخلی است که این هم دقیقاً به دلیل مورد نخست است.
در پایان به یاد داشته باشید هر بخشی از مبلمان اداری که در دفتر کار وارد می‌کنید باید در مورد آن‌چه می خواهید به مخاطب منتقل کنید، صحبت کند.
همکاران ما در مبلمان اداری الوند آماده‌اند تا برای یک طراحی اداری جذاب و منحصر به فرد شما را یاری کنند. با ما تماس بگیرید. 
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
           _____ 
          / __ \
 _ __  __ _  __ _ `' / /'
| '__| / _` | / _` | / / 
| |  | (_| || (_| |./ /___
|_|  \__, | \__,_|\_____/
     | |       
     |_|       
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب