جک صندلی چیست و چه کاری انجام می دهد؟

جک صندلی چیست و چه کاری انجام می دهد؟
تاریخ:
۰۱ شهریور ۱۴۰۱
اکثر صندلی های اداری مدرن به قطعه‌ای مجهز هستند که وظیفه مهمی برعهده دارد و آن چیزی نیست جز تغییر ارتفاع. جک صندلی اداری، قطعه‌ای است که پایه را به نشیمن صندلی متصل می‌کند و به ما امکان می‌دهد تا ارتفاع صندلی را تنظیم کرده و بتوانیم صندلی را تا ۳۶۰ درجه حول محورش بچرخانیم. تنظیم ارتفاع و چرخش صندلی در جهات گوناگون، به کاربر کمک می‌کند تا به ارگونومی بهتری دست یابد.
امروزه همه به دنبال مبلمان اداری ارگونومیک و به ویژه صندلی ارگونومیک هستند؛ پس چه بهتر که بیشتر درباره اجزا و قطعات مهم و کلیدی این وسیله کاربردی آشنا شویم. جک صندلی، بخش مهمی از آن است؛ به گونه ای که در صورت بروز مشکل در آن، گاهی باید به کل صندلی را فراموش کرد و به فکر جایگزین آن بود. جک صندلی اداری در حالت کلی به دو دسته هیدرولیک و پنوماتیک تقسیم می‌شود که در ادامه به معرفی هر دو دسته و تفاوت‌هایشان با یکدیگر خواهیم پرداخت. مدل‌های مختلف جک را معرفی می‌کنیم و به شما می‌گوییم برای رفع ایراد جک صندلی چه باید بکنید. اما پیش از آن، بهتر است نگاه کوتاهی به مبحث ارگونومی و صندلی اداری ارگونومیک بیندازیم؛ چرا که وجود جک در صندلی اداری، در راستای علم ارگونومی و کمک به بهبود آن است.

ارگونومی چیست؟
ارگونومی ترکیبی از رشته‌هایی مانند آناتومی، فیزیولوژی، روانشناسی و مهندسی است که درباره نحوه تعامل افراد با محیط خود صحبت می‌کند. دانش ارگونومی به انسان می‌کند تا بتواند محیط اطراف و وسایل را به شکلی ایمن و مؤثر طراحی کند تا سلامت و بهره وری بیشتری داشته باشد.
این دانش را می‌توان در طراحی وسایل و ابزارهایی مثل میز و صندلی اداری وارد کرد یا برای یک سیستم مثل ارتباطات بین بخش‌های مختلف یک سازمان به کار گرفت. به هر روی در دانش ارگونومی، انسان مرکز توجه است و همه چیز در راستای راحتی، آسایش و سلامتی او تعریف می‌شود. 
 
صندلی اداری ارگونومیک چیست؟
یک صندلی ارگونومیک، به طور خاص برای حمایت از بدن انسان و جلوگیری از آسیب به آن در اثر نشستن های طولانی مدت طراحی شده است. این مدل صندلی اداری به کمک ویژگی‌های متعددش، در تلاش است تا حین انجام کار پشت یک میز اداری، کمترین آسیب به بدن کاربر وارد شود. صندلی‌های ارگونومیک معمولا مکانیسم‌هایی برای تنظیم سریع و آسان موقعیت‌های صندلی دارند تا کاربر بدون بلند شدن از روی صندلی بتواند وضعیت بدن خود را تغییر دهد. چنانچه علاقه مند هستید بیشتر درباره صندلی‌های اداری ارگونومیک بدانید، مقاله همه آنچه‌ که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید را، مطالعه کنید.
 
انواع جک صندلی اداری
همانگونه که اشاره کردیم، دو نوع جک صندلی اداری وجود دارد: پنوماتیک و هیدرولیک. اکثر صندلی‌های اداری دارای جک پنوماتیک هستند؛ به گونه ای که به برخی از صندلی‌هایی که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند، صندلی‌های پنوماتیک می‌گویند!
هیدرولیک و پنوماتیک، اصطلاحاتی هستند که هنگام استفاده از سیالات برای تولید و انتقال نیرو در صنایع استفاده می‌شوند. هیدرولیک از مایعاتی مانند روغن، برای فعال کردن حرکت ماشین‌آلات استفاده می‌کند و پنوماتیک، گازی که به راحتی قابل تراکم است مانند هوا یا گاز خالص را، برای عملکرد مشابه به کار می برد. سیستم‌های هیدرولیکی می‌توانند بارهای سنگین را جابه‌جا کنند و برای بارهای سبک‌تر مانند صندلی‌های اداری، معمولاً از سیستم پنوماتیک استفاده می‌شود.

جک پنوماتیک صندلی اداری چگونه کار می‌کند
آیا تاکنون از پمپ دوچرخه استفاده کرده‌اید و کارکرد آن را می‌دانید؟ زمانی که پمپ را به سمت پایین فشار می‌دهید، هوای داخل لوله فشرده می‌شود، این هوا از طریق نازل از پمپ خارج و به لاستیک دوچرخه وارد می‌شود.
جک‌های پنوماتیک به روشی مشابه کار می‌کنند؛ تفاوت این است که به جای یک محفظه هوای ساده، محفظه جک پنوماتیک با نیتروژن تحت فشار، مهر و موم شده‌ است. در داخل جک، یک بخش متحرک (فنر) نیز وجود دارد که وظیفه  رهاسازی بخشی از این فشار در داخل محفظه را برعهده دارد. هنگامی که اهرم صندلی را می‌کشید، قفل فنر باز می‌شود و فشار زیاد آن، گاز را به سمت بالا هدایت کرده و کفی صندلی به سمت بالا هل داده می شود.
اما هنگامی که قرار است ارتفاع صندلی را کم کنیم، دیگر نمی‌توان تنها به نیروی داخل جک اکتفا کرد؛ در این هنگام نیاز است تا نیروزی وزن بدن نیز به صندلی اضافه شود تا فنر به جای خود برگشته و صندلی پایین برود.
 
جک هیدرولیک صندلی اداری چگونه کار می‌کند
جک های هیدرولیک نیز مانند جک های پنوماتیک عمل می‌کنند؛ اما به جای یک محفظه، دو محفظه دارند و به جای نیتروژن، از مایعات پر شده اند. یک محفظه پر از روغن تراکم ناپذیر با فشار بالا و دیگری، دارای پیستونی قابل انبساط است.
هر دو محفظه با دریچه‌ای که مانع ورود روغن به پیستون می‌شود، به هم اتصال دارند.
هنگامی که اهرم تنظیم ارتفاع را می‌کشید، دریچه باز می‌شود و به روغن اجازه می‌دهد تا وارد محفظه پیستون شود. فشار روغن ورودی، پیستون را به سمت بالا می‌برد. روغن تراکم ناپذیر بوده و برای بلند کردن وزن پیستون به اندازه کافی قوی است. صندلی های هیدرولیک، با کشیدن اهرم به طور خودکار پایین نمی‌روند؛ باید اهرم را بکشید و روی صندلی خود بنشینید تا از ارتفاع آن کم شود.
حالا که با جزئیات ساخت این دو نوع جک صندلی اداری آشنا شدید، ممکن است این پرسش در ذهن تان شکل گرفته باشد:

آیا می‌توان جک پنوماتیک را با جک هیدرولیک جایگزین کرد؟
خیر، جک هر صندلی، مخصوص همان صندلی طراحی می شود؛ اگر جک صندلی شما دچار مشکل  شده و می خواهید آن را عوض کنید، باید بدانید که دقیقاً به همان مدل جکی نیاز دارید که اکنون خراب شده و نمی توانید چیز دیگری را جایگزین آن کنید.

انواع جک صندلی اداری بر اساس اندازه
جک های صندلی از نظر اندازه و میزان ارتفاعی که می‌توانند به صندلی بدهند، به ۸، ۱۰، ۱۲، ۲۱ و ۲۷ سانتی متری تقسیم‌ می‌شوند. از جک‌های ۸ و ۱۰ سانتی متری معمولاً در صندلی های مدیریتی استفاده می‌شود. جک ۱۲ سانتی‌متری، رایج‌ترین نوع جک بوده و مختص صندلی های کارمندی است. بلندترین نوع جک‌ها یعنی ۲۱ و ۲۷ سانتی متری نیز، در ساخت صندلی‌های آزمایشگاهی و اپن آشپزخانه به کار می روند.
 
چگونه بفهمیم جک صندلی اداری دچار مشکل شده است؟
نخستین نشانه یک جک معیوب، این است که دیگر قادر به تغییر ارتفاع صندلی نخواهد بود و صندلی به راحتی قبل، بالا و پایین نمی‌رود. دومین نشانه ای که ایراد در جک صندلی اداری را نمایان می‌کند، این است که دیگر صندلی وزن شما را تحمل نکرده و خود به خود از ارتفاع آن کم می‌شود. این مشکل که بسیار هم رایج است، بیشتر به علت وجود نشتی پدیدار می شود. هنگامی که یک سوراخ در جک به وجود می آید، سیالات داخل محفظه ها(چه نیتروژن و چه روغن)، خارج شده و عملکرد جک را مختل می کنند. دلیل دیگر فرسودگی صندلی، اشکال در اجزای جک آن است. وقتی این اتفاق می‌افتد، جک صندلی تحمل نگه داشتن فنر گاز یا پیستون در جای خود را از دست می دهد و وقتی وزن شما به صندلی اضافه می‌شود، صندلی به پایین می‌رود. این مشکل با تعمیر جک حل نمی‌شود و نیاز است که آن را تعویض کنید.
مشکل دیگری که ناشی از معیوب بودن جک صندلی اداری است، تعادل نداشتن صندلی است که اصطلاحاً آن را لق زن می نامیم. این مشکل معمولاً با تعمیر جک حل می‌شود.
 
آیا جک صندلی اداری تان به تعمیر نیاز دارد؟
صندلی اداری، بخش مهمی از مبلمان اداری یک محیط کاری است که حتماً باید ارگونومیک باشد. صندلی اداری ارگونومیک، به کاربر اجازه می دهد تا ساعات طولانی پشت میز اداری و بر روی صندلی بنشیند، کار کند و آسیب نبیند. جک، یکی از اجزای مهم در صندلی اداری ارگونومیک است که در این نوشتار به آن پرداختیم؛ اکنون وقت آن رسیده تا به یک پرسش مهم که حتماً در ذهن شما شکل گرفته، پاسخ دهیم. وقتی جک صندلی اداری مان ایراد پیدا کرد، چه باید بکنیم؟ راه های متعددی وجود دارد که پس از تشخیص مشکل، می توانید آن ها را به کار ببرید؛ مثلاً می توانید در اینترنت جست و جو کنید و با دیدن فیلم های آموزشی موجود، جک صندلی را تعمیر و یا تعویض کنید؛ اما راه ساده تری نیز وجود دارد؛ شما می‌توانید با Rechair تماس بگیرید و در زمانی کوتاه، مشکل صندلی اداری خود را برطرف کنید. اگر هم تصمیم به خرید صندلی اداری نو دارید، نگاهی به بخش مبل و صندلی اداری در وب سایت مبلمان اداری الوند بیندازید.
 از بخش تماس با ما، با همکاران ما در ارتباط باشید.

منابع:
https://www.manutan.co.uk/blog/office-chairs/how-do-office-chair-hydraulics-work/
https://toergonomics.com/how-does-a-chair-gas-cylinder-work/#google_vignette
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
    _____    _____ 
    | _ |   | ___|
 __ _ \ V / ___ |___ \ 
 / _` | / _ \ / __|  \ \
| (_| || |_| |\__ \/\__/ /
 \__, |\_____/|___/\____/ 
  | |          
  |_|          
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب