خرید صندلی اداری بدون توجه به این چک لیست ممنوع

خرید صندلی اداری بدون توجه به این چک لیست ممنوع
تاریخ:
۰۶ شهریور ۱۴۰۱
 چه دورکار باشید و چه در محل کار، در هر شرایطی به یک صندلی راحت که از شما در مقابل عوارض نشستن طولانی مدت محافظت کند، نیاز دارید. اما پرسش مهم این است که یک صندلی ارگونومیک باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ ما در مقاله همه آنچه‌که باید درباره یک صندلی ارگونومیک بدانید به این پرسش پاسخ داده‌ایم و در مقاله‌ای دیگر به نحوه صحیح استفاده از صندلی ارگونومیک پرداخته‌ایم.
در این نوشتار با توجه به اهمیت موضوع، چک لیستی را آماده کرده‌ایم تا به شما دقیق‌تر بگوییم در هنگام انتخاب یک صندلی اداری باید دنبال چه چیزهایی باشید.
مواردی که در هنگام انتخاب صندلی اداری باید مد نظر داشته باشیم:

تکیه‌گاه صندلی
یک فاکتور ضروری هنگام انتخاب صندلی اداری، دقت به پشتی یا تکیه‌گاه آن است که باید از ستون فقرات کاربر در هنگام نشستن به خوبی محافظت کند.این موضوع بسیار حائز اهمیت است، زیرا هنگام کار مدت زمان زیادی را روی صندلی می‌نشینیم. بنابراین احتمال آسیب رسیدن به کمر و گردن افزایش می‌یابد.
پشتی صندلی باید انحنای ستون فقرات را پوشش دهد. همچنین دارای مکانیزم قفل بوده تا امکان تنظیم آن در زاویه مناسب وجود داشته باشد. پشت سری صندلی نیز گردن را به خوبی نگه ‌می‌دارد و فشار روی استخوان‌های لگن و ستون فقرات را کاهش دهد. به خاطر داشته باشید که عرض پشتی صندلی باید بین 30 تا 48 سانتی‌متر باشد.
صندلی I72 از برند لیو یک مثال خوب از نمونه‌هایی است که در بازار وجود دارد؛ یک صندلی اداری با تکیه‌گاه استاندارد و با کیفیت که قابلیت آن را دارد تا 135 درجه به عقب خم شود!

ارتفاع صندلی
یک صندلی اداری ارگونومیک حتماً به اهرم تنظیم ارتفاع مجهز است. اگر ارتفاع صندلی به درستی تنظیم شده باشد، ران‌های شما باید موازی با زمین ، زانوها خم شده و کف پاها روی زیرپایی یا زمین صاف قرار گرفته باشند.
اگر ارتفاع صندلی زیاد باشد، فشار ناخواسته‌ای به پشت زانو وارد می‌شود و کاهش گردش خون در پاها را به دنبال دارد.اگر صندلی خیلی پایین باشد، زانوها در وضعیتی بالاتر از باسن قرار می‌گیرند که در این صورت فشار زیادی بر استخوان‌های آن و کمر وارد می‌شود. چنانچه با توجه به قدتان فاصله لبه صندلی تا زمین بین 40 تا 54 سانتی‌متر باشد، صندلی در ارتفاع مناسبی قرار دارد.

عمق صندلی
فاکتور بعدی در چک لیست پیشنهادی ما، عمق صندلی اداری است. عمق، به اندازه بخش نشیمن صندلی مربوط است و هنگامی استاندارد است که وقتی روی صندلی می‌نشینید و پشت خود را به تکیه‌گاه می‌چسبانید، حدود 5 تا 10 سانتی‌متر بین لبه جلویی نشیمن و پشت زانوها فاصله وجود داشته باشد.
اگر نشیمن صندلی بیش از حد عمیق باشد تا مجبور باشید پشت زانوهایتان را به صندلی فشار دهید یا بیش از اندازه به جلو خم شوید، در هر دو حالت احتمال کاهش گردش خون در پاها وجود دارد. در حال حاضر صندلی‌هایی که قابلیت تنظیم  عمق نشیمن را دارند گزینه های محبوبی هستند. صندلی OCM850 از برند نیلپر نمونه کامل یک صندلی قابل تنظیم است زیرا نه تنها عمق نشیمن را به راحتی می‌توان کم یا زیاد کرد بلکه وضعیت تکیه‌گاه، دسته ها و پشت سری صندلی را هم می‌توان با توجه به نیاز کاربر تغییر داد.

دسته صندلی
دسته صندلی یکی از اجزایی است که کمتر به آن توجه می‌شود؛ اما اگر بپذیریم که دسته هم یک تکیه‌گاه برای کاربر به حساب می‌آید باید بیشتر به آن توجه کنیم. دسته‌های صندلی باید به شما این امکان را بدهند که به راحتی به بازوهای خود استراحت دهید و شانه‌ها را آرام نگه دارید. همچنین، هنگام کار با رایانه بازوها و آرنج‌ها باید فرصت استراحت داشته باشند و ساعد نباید به دسته صندلی برخورد کند. یک دسته صندلی خوب باید از نظر ارتفاع قابل تنظیم باشد. مطمئن شوید هنگامی که دست‌هایتان بر روی آن قرار دارد شانه‌ها به سمت پایین یا بالا کشیده نشده و در وضعیت مناسبی قرار داشته باشند. صندلی صندلی I72 از برند لیو یک صندلی پرطرفدار دیگر است که اجزای مختلف آن از جمله دسته‌ها قابل تنظیم هستند.

پایه چرخشی صندلی اداری
افراد زیادی صندلی اداری چرخان را به صندلی ثابت ترجیح می‌دهند. صندلی‌ای که به خوبی حرکت می‌کند، می‌چرخد و حداکثر انعطاف‌پذیری را در حین کار ارائه می‌کند. یک صندلی چرخان به شما امکان می‌دهد به قسمت‌های مختلف میز دسترسی داشته باشید. اگر صندلی شما آزادانه نمی‌چرخد، باید بارها و بارها آن را بلند کنید و این یعنی خستگی بازوها. از این رو تمرکز بر روی این فاکتور نیز ضروری است.
برای قضاوت در این مورد یک راه حل وجود دارد؛ هنگام انتخاب، بر روی صندلی و پشت میز بنشینید و دست خود را به سمت دیگر میز دراز کنید. اگر می‌توانید بدون فشار دادن به بازو و یا کشش بیش از حد به مکانی که مد نظر دارید با صندلی حرکت کنید، بدانید آن صندلی برای شما مناسب است،در غیر این ‌صورت گزینه دیگری را امتحان کنید.

ثبات
ثبات یک عامل اساسی دیگر است که باید به آن توجه کنید. اگر صندلی از ثبات مناسبی برخوردار نباشد، همیشه خطر افتادن و آسیب دیدن وجود دارد. تقریباً تمام صندلی‌های اداری دو محور دارند که به واسطه آن‌ها و چرخ‌های متصل به پایه بر روی کفپوش‌های مختلف حرکت می‌کنند. اما اگر دفتر شما کاملاً فرش یا موکت شده است، ممکن است مجبور شوید صندلی‌های خاصی را پیدا کنید که بتوانند آزادانه روی آن‌ها حرکت کنند.
همچنین اگر از کفپوش خاصی مثل چوب استفاده شده است باید مطمئن شوید صندلی اداری‌ای که انتخاب می‌کنید قابلیت حرکت آسان و راحت بر روی آن را داشته باشد.
علاوه بر نکات بالا، یک نکته دیگر را نیز باید مد نظر داشت؛ وزن کاربر. کاربران سنگین وزن نیاز به یک صندلی مستحکم با قابلیت تحمل بالا در برابر وزن زیاد را دارند. صندلی I91 از برند لیو یک صندلی اداری ارگونومیک با همین ویژگی خاص است.

مواد
این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که مواد مورد استفاده در صندلی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند؛ اما این یک اصل کلی است و شاید نتوانید به راحتی در مورد آن به نتیجه برسید. یک راهکار برای شما این است که از نام‌های معتبر بازار خرید کنید. برندهای معتبر، کیفیت مناسب صندلی را تضمین می‌کنند. در مورد جزئیات نیز می‌توانید مواردی که در ادامه می‌آید را مد نظر قرار دهید. اگر مدت زمان زیادی قرار است بر روی صندلی اداری بنشینید و با رایانه کار کنید، یک صندلی ارگونومیک با روکش پارچه انتخاب مناسبی است. اگر از آن دسته افرادی هستید که زیاد عرق می‌کنید صندلی‌های توری یک انتخاب ایده‌آل برای شماست. بافت توری پشتی و کف این مدل صندلی باعث می‌شود هنگام نشستن بر روی آن هوا محبوس نشود و گردش داشته باشد. اگر می‌خواهید مدام مشغول تمیز کردن صندلی اداری خود نباشید، روکش چرم که دیرتر کثیف و راحت‌تر تمیز می‌شود برای شما بهترین است.
بدون شک صندلی اداری یکی از مهمترین اجزای مبلمان اداری است. بنابراین، پیدا کردن یک صندلی مناسب که راحت باشد و از صدمات جسمی در بلند مدت جلوگیری کند بسیار مهم است. یک صندلی اداری ارگونومیک نه تنها شما را سالم نگه می‌دارد و از آسیب به اندام‌ها جلوگیری می‌کند، بلکه باعث می‌شود مدت زمان بیشتری کار کنید و از بهره‌وری بالاتری در محیط کار برخوردار شوید.
 
منبع:
https://www.austinfurniturerepair.org/things-to-consider-before-buying-an-office-chair/
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب