کاربرد پارتیشن در فضاهای اداری

امروزه پارتیشن یکی از اقلام مورد استفاده برای طراحی دکوراسیون داخلی می‌باشد که زیبایی خاصی را به لحاظ رنگ‌بندی و خصوصیاتی که از نظر زیبایی دارد به محیط می‌بخشد. در واقع می‌توان گفت امروزه برای مدیریت فضا با کم‌ترین هزینه و وقت و بدون نیاز به هرگونه ساخت‌و‌ساز داخل ساختمانی، از پارتیشن استفاده می‌شود و مهم‌ترین عملکرد آن جداسازی فضا به بهترین نحو است بطوریکه می‌توان حتی یک فضای کوچک را طوری مدیریت کرد که بهترین بازدهی فضایی را داشته باشد.
سبک طراحی پارتیشن از گذشته تاکنون دستخوش تغییرات بسیاری شده است. برای مثال در گذشته علاوه بر جنس پارتیشن که از چوب بود، طراحی نیز تا سقف انجام می‌شد؛ یعنی مانند یک دیوار کامل ارتفاع پارتیشن نیز تا سقف بود و هیچگونه انتقال انرژی سرمایشی گرمایشی به بخش‌های مختلف پارتیشن‌بندی شده انجام نمی‌شد. اما با طراحی‌هایی که امروزه انجام می‌شود و ارتفاع پارتیشن از سقف کمتر است، وحدت محیطی از لحاظ گرمایش و سرمایش و انتقال انرژی‌های محیطی کاملا حفظ می‌شود.
علاوه بر استفاده از پارتیشن به عنوان یک جدا کننده سالنی یا شرکتی، از پارتیشن به عنوان پوشاننده نقص نیز استفاده می‌کنند؛ برای مثال اگر دیواری مشکل داشته باشد یا بخواهیم قسمتی از آن دیده نشود از این راه حل استفاده می‌کنیم، یا اگر بخواهیم جایی مثل آبدارخانه و سرویس بهداشتی را از منظر مراجعین پنهان کنیم، می‌توانیم از پارتیشن استفاده کنیم.
پارتیشن صرفاً جهت تقسیم‌بندی فضا استفاده نمی‌شود؛ بلکه برای طراحی و تغییر دکوراسیون هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحان دکوراسیون داخلی از این ابزار استفاده می‌کنند و قدرت مانور فوق‌العاده بالایی را با استفاده از پارتیشن‌بندی بدست می‌آورند. پارتیشن‌بندی حتی برای تقسیم‌بندی فضاهای کوچک نیز کاربرد دارد. البته برای تقسیم‌بندی فضای کوچک باید از پارتیشن کوتاه مانند یک دیوار کوتاه استفاده نمود تا منابع نوری بتواند به هر دو بخش برسد.